The relationship between fat preferences and body mass indexes according to chronotypes of adults who applied to a counseling office
Bir danışmanlık ofisine başvuran yetişkinlerin kronotiplerine göre yağ tercihleri ve beden kütle indeksleri ilişkisi
  1. Tez No: 885221
  2. Yazar: ADVİYE MUTLU KOBACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kronotip, bireylerin günlük aktivitelerinde, fizyolojik fonksiyonlarında ve uyku-uyanıklık döngüsünde tercih edilen sirkadiyen ritim zamanlamasıdır ve bireyler sabahçıl, ara ve akşamcıl tip olarak sınıflandırılır. Bireylerin kronotipleri yeme davranışlarını ve yiyecek tercihlerini etkilemektedir. Yağ tercihinde aşırı miktar ve sağlıksız türler, obezite riskinin artmasında rol oynar. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak tasarlanan bu çalışmanın amacı farklı kronotipteki yetişkin bireylerin yağ tercihleri, yağ tüketim kısıtlamaları ve beden kütle indeksleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Şubat 2023-Temmuz 2023 tarihleri arasında Edirne'de bulunan Diyetisyen Adviye Mutlu Beslenme ve Diyet Danışmanlığı ofisine başvuran 18 yaş ve üzeri 100 kadın birey ile yürütülmüştür. 18 yaşından küçük, hamile ve metabolik hastalığı olan bireyler çalışma dışı bırakılmıştır. Veriler Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ), Yağ Tercihi Anketi, antropometrik ölçümleri ve sosyodemografik özelliklerini içeren bir form kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda kronotip, beden kütle indeksi (BKİ) ve yağ tercihleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sigara içmeyen ve daha önce diyet uygulamış olan ara kronotiplerin yağ kısıtlamaları daha yüksek bulunmuştur. Egzersiz yapan sabahçıl kronotipteki bireylerin yağ tüketim sıklıkları daha düşük bulunmuştur. Düşük risk bel çevresi olan sabahçıl kronotipteki bireylerin yağ kısıtlamalarının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Farklı kronotipteki bireyler ile daha fazla çalışma yapılması, yağ tercihi ile kronotip ilişkisinin anlaşılması için yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Chronotype is the preferred circadian rhythm timing in individuals' daily activities, physiological functions, and sleep-wake cycle, and individuals are classified as morning, intermediate, and evening types. Individuals' chronotypes affect their eating behaviors and food preferences. Excessive amounts and unhealthy types of fat preference play a role in increasing the risk of obesity. The aim of this cross-sectional and descriptive study is to examine the relationship between fat preferences, fat consumption restrictions, and body mass indexes of adult individuals with different chronotypes. It was carried out with 100 female participants aged 18 and over who applied to the Dietician Adviye Mutlu Nutrition and Diet Consultancy Office in Edirne between February 2023 and July 2023. Individuals under 18 years of age, pregnant, and with metabolic diseases were excluded from the study. Data were obtained using a form including the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), the Fat Preference Questionnaire, anthropometric measurements, and sociodemographic characteristics. As a result of the research, no significant relationship was found between chronotype, body mass index (BMI), and fat preferences. Fat restrictions were found to be higher in intermediate chronotypes who were non-smokers and had been on a diet before. The fat consumption frequency of individuals with a morning chronotype who exercised was found to be lower. It has been observed that individuals with a morning person chronotype and low-risk waist circumference have lower fat restrictions. Further studies with individuals with different chronotypes will help to understand the relationship between fat preference and chronotype.