Bazı kök bakterilerinin şeker pancarı kök çürüklüğü hastalıklarına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of some rhizobacteria on sugar beet root rot diseases
  1. Tez No: 556283
  2. Yazar: CEMRE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma, şeker pancarında fide kök çürüklüğüne sebep olan Rhizoctonia solani, Phoma betae ve Fusarium oxysporum'a karşı Bacillus spp. ve floresan Pseudomonas spp. izolatlarının elde edilmesi ve etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Ankara ilinde 7 ilçeden, 33 şeker pancarı tarlasından toplanan toplam 66 bitki örneğinden 203 adet bakteri izole edilmiştir. Bu izolatlardan 71 adedinin kök patojenlerinin kolonilerine engelleme zonu oluşturduğu in vitro çalışmalarda belirlenmiştir. Her bir patojene karşı yüksek antibiyosis etki gösteren 6 adet Bacillus spp. ve 6 adet floresan Pseudomonas spp. izolatı iklim odasında saksı denemesine alınmıştır. Denemeler sonucunda, Fusarium oxysporum'a karşı, Bacillus spp. izolatlarının %74.05'e, floresan Pseudomonas spp. izolatlarının ise %68.54'e kadar etki gösterdiği belirlenmiştir. Bakteriyel izolatlardan Rhizoctonia solani'ye en yüksek etkinin %16.38 ile Yenice 1.1 numaralı Bacillus sp. izolatında olduğu belirlenmiştir. Bakteriyel izolatlar Phoma betae'nın oluşturduğu kök enfeksiyonlarını engellemede başarısız olmuşlardır. Phoma betae'ye karşı en yüksek etkinin %3.75 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research aimed to isolate and determine the effectiveness of Rhizobacteria Bacillus spp. and flourescent Pseudomonas spp. strains against Rhizoctonia solani, Phoma betae and Fusarium oxysporum, seedling root rot pathogens of sugar beet. 203 bacterial strains were isolated from 66 plant specimens from 33 different sugar beet field in 7 district of Ankara province. 71 bacterial isolates produced inhibition zones against the colonial growth of the root pathogens in vitro. 6 Bacillus spp. and 6 flourescent Pseudomonas spp. strains that have high inhibition effect for each root pathogen in vitro were selected and examined in growth chamber pot tests. In the result of pot tests, Bacillus spp. and fluorescent Pseudomonas spp. showed up to %74.05 and %68.54 effect respectively on Fusarium oxysporum. The highest effect was %16.38 by a Bacillus sp. isolate (Yenice 1.1) on Rhizoctonia solani. The bacterial isolates could not inhibit the root infections of Phoma betae, the maximum inhibition effect was %3.75.