An application on international portfolio diversification
Uluslararası portföy çeşitlendirmesi ve bir uygulama
- Tez No: 556312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Uluslararası Endeks Portföyünü değerlendirmek için temel ve teknik analiz modelleri kullanılmıştır. Endeks portföyleri, Black-Litterman modeli ile çeşitlendirilmiştir. Black-Litterman modelindeki asıl amacı, bireysel yatırımcının görüşlerini tahmin etmektir. Bu çalışmada, yatırımcıların görüşleri, Sermaye Varlığı Fiyatlandırma Modeli ve Teknik Analiz Teknikleri ile tahmin edilmiştir. Bu çalışma, Black-Litterman modelinde, Sermaye Varlığı Fiyatlandırma modelinden türetilen bireysel yatırımcının görüşlerini yoksa teknik analizden türetilmiş bireysel yatırımcının görüşlerini mi tercih edilen bir tekniktir belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 10 uluslararası endeks aylık portföy performansı incelenmiştir. Dolayısıyla 12 adet portföy değerlendirilmiştir. Bu çalışma, giriş ve sonuç bölümü hariç dört bölümden oluşturmaktadır. Birinci bölümde, portföy teorisine giriş, yatırım analizi ve portföy yönetiminin temel kavramları ve teorilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, Black-Litterman Modeli açıklanmakta ve portföy optimizasyon yönteminde yaririmcinin bireysel görüşlerinin matematiksel modelleme yoluyla nasıl portfoye seçimine uyarlanabileceğine ilişkini detaylı bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, teknik analize giriş ve teknik analiz araçlarından Elliot Dalga Kurami ve Fibonacci Serisi ile teknik analiz göstergeleri tanıtılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, çalışmanın uygulaması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, fundamental and technical analysis models are used to evaluate an International Index Portfolio. The index portfolios are diversified by Black-Litterman model. The key point in Black-Litterman model is estimating individual investor's views. In this work, Capital Asset Pricing Model and Technical Analysis Techniques estimate the investor's views. This work aims to determine, if using CAPM derived investor's views in the Black-Litterman model is preferred technique or using technical analysis derived investor's view. For this purpose, 10 international indices monthly portfolio performances are examined. The research is done separately every month from January until December in 2018 year; accordingly, 12 separated portfolios are evaluated. This work consists of introduction, the main text, conclusion and appendix. The main text is divided into four parts. First part is an introduction to the portfolio theory, which reviews the many concepts and theories for portfolio management and investment analysis. Second part gives detailed explanation about Black-Litterman Model and defines how to combine the mathematical model with personal investor's views in portfolio optimization process. Third part is an introduction of technical analysis and its techniques such as Elliot Wave Principle, Fibonacci Sequences, Volume, Trend, Volatility Indicators and Patterns. Finally, those techniques and methodologies evaluated in the fourth part.