Amerikan depo sertifikası getiri ve volatilite ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine bir uygulama
American depositary receipts return and volatility relationship: An application on developed and developing countries
  1. Tez No: 823706
  2. Yazar: BARIŞ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir firmanın yabancı bir ülke piyasasında işlem görmek için ihraç ettiği pay senetlerine depo sertifikalar denir. Uluslararası portföy çeşitlendirmesinde önemli bir yeri olan depo sertifikalar ABD borsalarında ADR (American Depositary Receipts) olarak isimlendirilir. Bu çalışmanın amacı, New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören gelişmiş ve gelişmekte olan ülke firmalarına ait depo sertifikalarının getirileri ile kendi ülke piyasasındaki getirileri arasında bir nedensellik ilişkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu amaçla 3 gelişmiş ülke ve 5 gelişmekte olan ülkeden toplam 24 firmaya ait 2002-2018 yılları arasında haftalık getiri serileri kullanılarak nedensellik ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Nedensellik ilişkisinin varlığının tespiti için Hong (2001) tarafından geliştirilen ortalamada ve varyansta nedensellik testi uygulanmıştır. Ortalama nedensellik test sonuçlarına göre, Hindistan ve Almanya'dan birer firma ile Güney Afrika'dan iki firma için ADR'dan pay senedi getirisine doğru bir nedensellik ilişkisi tespit edilirken Arjantin, Çin ve Japonya'dan birer firma için pay getirisinden ADR getirisine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ayrıca İngiltere'de bir firma için karşılıklı bir ortalamada nedensellik ilişkisi gözlemlenmiştir. Varyansta nedensellik testi sonuçlarında ise Almanya ve Güney Afrika'dan birer firma için ADR getirisinden pay senedi getirisine doğru bir nedensellik ilişkisi tespit edilirken, Almanya için bir firma İngiltere ve Japonya'dan iki firma için pay senedi getirisinden ADR getirisine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ayrıca Arjantin ve Japonya'dan birer firma için karşılıklı bir varyansta nedensellik ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stock certificates issued by a firm to be traded in a foreign market are called depository receipts. Depositary receipts, which have an important place in international portfolio diversification, are called ADR (American Depositary Receipts) in the US stock exchanges. The aim of this study is to determine whether there is a causal relationship between the returns of American Depository Receipts (ADR) of developed and developing country companies traded in the New York Stock Exchange and their returns in their own country market. For this purpose, a causal relationship was tried to be determined by using weekly return series between 2002-2018 belonging to a total of 24 companies from 3 developed countries and 5 developing countries. To determine the existence of a causal relationship, the causality test in mean and variance developed by Hong (2001) was applied. According to the causality-in-mean test results, while a causal relationship from ADR to stock returns was found for one firm each from India and Germany, and two firms from South Africa, and a unidirectional causality relationship from stock return to ADR return has been determined for one firm each from Argentina, China, and Japan. In addition, a bidirectional causal relationship was observed in a mean for a firm in England. In the causality-in-variance test results, while a causality relationship from ADR return to stock returns was determined for one firm each from Germany and South Africa, a unidirectional causal relationship from stock returns to ADR return was determined for one firm from Germany and two firms each from England and Japan. In addition, it has been observed that there is a bidirectional causality-in-variance relationship for one firm each from Argentina and Japan.