Karayolları kamulaştırmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Came- across problems and solution approaches in expropriation of highways
  1. Tez No: 556359
  2. Yazar: UĞUR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Devlet tarafından yetkilendirilmiş idarelerce yapılan ve kamunun ortak menfaatleri doğrultusunda, ihtiyaç olan taşınmaz malların tasarruf haklarının sınırlandırılması, mülkiyet hakkının kısmen veya tamamen ortadan kaldırılması, idari irtifaklar kurulması şeklinde tanımlanan kamulaştırma gücünü Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan almaktadır. Ülkemizde uygulanan kamulaştırma faaliyetlerinde vatandaşların sıklıkla yüzyüze geldiği en önemli ve üzerinde en fazla durulması gereken aksaklıklar ve bunlara dair çözüm önerilerinin yansıtılmaya çalışıldığı bu tezde özellikle yurdumuzun karayolu ulaşım ağının geliştirilmesinde, teknolojik ve çağdaş bir altyapının kazandırılmasında en etkin sorumluluğu bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü'nün faaliyet alanındaki kamulaştırma işlemleri irdelenmiştir. Uzayan mahkeme süreçleri, bilirkişilerden kaynaklanan sorunlar, ödeneklerin kısıtlı olması, taşınmazların mülkiyet sorunları, maliklere ait tapu kayıtlarının yetersizliği, hizmetiçi eğitimlerin azlığı, yasa ve mevzuatlardaki açıklıklar ve eksiklikler, idarelerden kaynaklanan problemler vs.tüm sorunlar ana hatları ile yaşanılan problemler ortaya koyulduktan sonra alt başlıklar halinde detaylı bir irdeleme sonrası çözüm önerileri ve düzeltici faaliyetler hakkında bir farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expropriation which described as to be made by the administrations delegated by State, shared benefits of public, in accordance with the values and gains, restriction of necessity authority to dispose of real property, abolition of property rights wholly or partly, installing administrative easements takes its power from Constitution of Republic Of Turkey. In expropriation activities which are carring on in our country, the most important and critical defects that encountered by citizens frequently and solution approaches correspondingly has been tried to reflect in this thesis. Particularly expropriation processes in field of activity of General Directorate of Highways which has the most efficient responsibility in developing of highways transportations network in our country and bringing in tecnological and contemporary infrastructure have been analysed. After displaying all problems and issues like lengthening trial processes, issues resulting from authorities, limited allowances, property issues of real estate, incompetent notice in the land register which belongs to owners, minority of trainings, absences in acts and problems based on administrations substantially, tried to create an awareness about solution approaches and amendatory activities with subtitles.