Türkiye'de tarım arazilerinin kamulaştırılmasında değer biçme: Akyar ve Kurtboğazı barajları örneği
Condemnation appraisal of farm land in Turkey: The case of Akyar and Kurtboğazı dams
- Tez No: 95691
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamulaştırmada tarım arazilerine değer biçerken, Anayasa ve KK'nun (Kamulaştırma Kanunu) gösterdiği hükümler çerçevesinde uygulamanın nasıl yapıldığını ortaya çıkarmak, kamulaştırma bedelinin belirlenmesi ile ilgili yaşanan sorunları belirlemek ve Türkiye'de yapılan kamulaştırmalarda, değer biçme ile ilgili doğru kararların verilmesini sağlayacak öneriler geliştirmektir. Bu amaçla; öncelikle 1982 Anayasa'sı, 2942 sayılı KK'nu, kamu kurumlarının yaptığı uygulamalar ve bilirkişilerin kamulaştırma uygulamaları incelenmiştir, örnek alan olarak da Kızılcahamam ilçesinde Akyar ve Kurtboğazı barajları seçilmiş ve bu bölgede taşınmazları kamulaştırılan çiftçilerden anket yoluyla bilgi toplanarak araştırma sonucunda bulunan değerler ile KTK'nu ( Kıymet Takdir Komisyonu), ÖKTK'nu ( DSİ özel Kıymet Takdir Komisyonu) ve Bilirkişi Kurulunun yaptığı değerlendirmeler karşılaştırılmıştır. Kızılcahamam ilçesinde kapitalizasyon faiz oranı da yine araştırıcı tarafından anket yapılarak hesaplanmıştır. Uygulamada yasa ile ilgili en önemli sorunun objektif ölçü değerlendirmesinden kaynaklandığı görülmüştür. Kamu kurumlarının kamulaştırma uygulamalarında ise önemli farklılıklar vardır. Tarım alanlarında büyük çaplı kamulaştırmalar yapan DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü ve TEDAŞ-TEAŞ uygulamalarındaki en önemli farklılık, DSİ'nin kurumda Ziraat Mühendisi istihdam etmesi ve oluşturduğu ÖKTK' lara kurum adına değer takdiri yaptırmasından kaynaklanmaktadır. Diğer iki kurumda bu tür bir uygulama yoktur. Araştırma ile elde edilen değerler ile KTK'nu, ÖKTK'nu ve Bilirkişi Kurulunun yaptığı değerlendirmeler de farklıdır. Bu farklılıklar; kapitalizasyon faiz oranının, münavebenin belirlenmesinde ve masrafların hesaplanmasmdaki farklı yaklaşımlardan ileri gelmektedir. Araştırma sonucunda mal sahibi tarafından işletilen sulu arazilerde kapitalizasyon faiz oranı %9,88, kuru arazilerde %3,89 bulunmuştur. Buna karşın, kapitalizasyon faiz oranını KTK' nu sulu ve kuru arazilerde %5, ÖKTK'nu ve Bilirkişi Kurulu %6 olarak kullanmıştır Ziraat Mühendisi Bilirkişilerin %60'ı normal nitelikler dışında değerlendirme yapmakta, %86,7'si objektif ölçü nedeni ile yapılan değer artırımlarını doğal karşılamakta ve bunların %60'ı da bu artışları gerçek değere ulaşmak için yapmaktadır. Sonuçta, kamulaştırma değerinin belirlenmesinde yaşanan sorunlar büyük ölçüde, değerlendirmeyi yapan kişilerdeki tarımsal değer biçme ile ilgili bilgilerdeki eksiklikten kaynaklanmakta, ancak Anayasa ve KK' nın da iyi hazırlanmamış olduğu, bu nedenle de yanlış uygulamalara olanak tanıdığı görülmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Kamulaştırma, Kamulaştırmada Değer Biçme, Kamulaştırma Tazminatı, Tarımsal Değer Biçme, Arazi Rantı, Pazar Fiyatı, Kapitalizasyon Faiz Oranı
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, while valuating agricultural lands, to bring out how the application is carried out according to the provisions of Constitution and Condemnation Law, determine the current problems about designating Condemnation cost and to develop recommendations that will promote appropriate decisions to be taken about valuation. To this end, in this report initially 1982 Constitution, then Condemnation Law, to with no : 2942, applications carried out by public institutions and Condemnation applications of experts have been examined. Akyar and Kurtboğazı Dams in Kızılcahamam Province were chosen as sample area. Then information was gathered with questionnaires from the farmers who nationalized immovables in the region, and the values obtained from the research were compared with the evaluations done by Value Evaluation Commision (KTK), Private Evaluation Commission (ÖKTK) and Experts Council. The capitalization interest rate in Kızılcahamam Province was also calculated through questionnaire by the researcher. It was observed in the research that due to the unclear expressions in no: 46 Article of 1982 Constitution and Condemnation Law with no : 2942, same factors were evaluated two times and the most vital problem related to the law was caused by objective measurement evaluation. There are significant differences in Condemnation applications carried out by public institutions. The most significant difference in applications of State Hydraulics Affairs (DSİ), General Directorate of Highways and TEDAŞ-TEAŞ which made wide range Condemnation in agricultural lands is caused by DSİ's employing Engineer Agronomist in the institution and leading its ÖKTK to make valuation on behalf of the institution. There is not such an application in the other institutions. In this research it was also determined capitalization rate in Kızılcahamam district. It was found that in own land the capitalization rate was 9,88% in watery land and 3,89% in dry land. However, in the application it was used that 5% by KTK and 6% by ÖKTK and experts for both watery and dry land. It was seen that 60% of experts have been apprised except normal characteristics, 86,7% accepted that value increases were normal because of the objektive measure and 60% made these applications to reach real value. In the result the problems to define Condemnation cost were mainly aroused from lacking of land appraisal knowledge of persons who make appraisal, constitution and rules were not been prepared well. Thus it was seen that they were enable to wrong applications.KEY WORDS: Condemnation, Condemnation Appraisal, Indemnity of Condemnation, Agricultural Valuation, Land Rent, Market Price, Capitalization interest rate.