Karayolları kamulaştırmasında değerleme sürecinin incelenmesi
Investion of valuation process in expropriation of highways
- Tez No: 557095
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemiz sürekli gelişmekte ve ulaşım ağına sürekli yeni yollar eklenmektedir. Bu yolların proje aşamasını geçerek uygulanabilmesi için kamulaştırma yapılması gerekmektedir. Kamulaştırma devlet veya tüzel kişiler tarafından resen yapılan bir işlemdir. Fakat taşınmaz bedelleri konusunda vatandaşlarla uyuşmazlık yaşanmaktadır. Taşınmaz bedelleri konusundaki uyuşmazlık kamulaştırma sürecinin en önemli problemlerinden biridir. Taşınmaz mal sahipleri ve idare arasında anlaşma sağlanamadığından konu mahkemeye intikal etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında karayolları kamulaştırmasında değerleme süreci, örnek bir kavşak kamulaştırma dosyası üzerinden incelenmiştir. Bu proje kapsamında idare ve mahkeme değerlerine ait bilgiler verilerek değer haritaları oluşturulmuştur. Bilirkişi heyet raporları incelenip yaşanan problemler tespit edilmiştir. Problemlere yönelik olarak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is constantly developing and new roads are being added to the transportation network. Expropriation needs to be carried to out in order to implement these roads through the project phase. Expropriation is a self-made procedure by state or legal entities. However,there are conflicts with citizens on the prices of real estate price. The dispute over the real estate prices is one of the most important problems of the expropriation process. As the agreement between citizens and the management can not be reached, the issue is brought to court. In this thesis study, valuation process in highways expropriation is examined through a sample intersection expropriation dossier. In the scope of this project, value maps were prepared by giving information about administration and court values. Expert reports were examined and the problems were determined. Solution proposals for problems are presented.