KOAH tanısı alan bireylerde dispne, anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between dyspnea, anxiety and depression levels in individuals with copd
- Tez No: 556406
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİ ÇINAR PAKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; KOAH tanısı alan bireylerde hastalık ve dispne şiddeti ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinde göğüs hastalıkları polikliniğine gelen 238 KOAH tanılı birey oluşturdu. Veriler hasta tanıtım formu, KOAH Değerlendirme Testi (CAT), Hastane Anksiyete (HAD-A) ve Depresyon Ölçeği (HAD-D), Medical Council Research (MRC) Skalası kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama±standart sapma (Ort±SS), sayı, yüzde dağılımları ve Spearmen korelasyon ve multiple regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan KOAH tanılı bireylerin yaş ortalaması 67,08±11,40 (min=36, maks=94) yıl olup büyük çoğunluğu (%79,4) erkekti. Bireylerin KOAH Değerlendirme Testi puan ortalaması 25,4±5,6 (9,0-39,0), Medical Research Council Skalası puan ortalaması 2,2±1,0 (0,0-4,0) ve Hastane Anksiyete Ölçeği puan ortalaması 7,0±4,0 (0,0-16,0) ve Depresyon Ölçeği puan ortalaması ise 11,0±2,9 (4,0-18,0) olarak bulundu. KOAH ve dispne şiddeti ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon bulundu. KOAH'lı bireylerde CAT düzeylerini; %50' sini MRC testi, %27' sini HAD-A ve %18' ini HAD-D açıklamaktadır. Sonuç: KOAH ve dispne şiddeti arttıkça anksiyete ve depresyon düzeyleri de artmaktadır. Buna göre; KOAH tanısı alan hastalarda anksiyete ve depresyon düzeylerini azaltmak için KOAH ve dispne şiddetinin azaltılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine whether there was a relationship between the severity of disease and dyspnea, and anxiety and depression levels individuals with COPD. Material and Methods: A cross-sectional and descriptive study sample consisted of 238 COPD individuals who came to the chest diseases clinic in a public hospital. The data were collected using the patient presentation form, COPD evaluation test (CAT), Hospital Anxiety (HAD-A) and Depression Scale (HAD-D), and Medical Council Research (MRC) Scale. The mean ± standard deviation (mean±SD), number, percentage distributions, Spearmen correlation test were used in the evaluation of the data. Results: The mean age of the individuals diagnosed with COPD who participated in the study was 67,1 ± 11,4 (36-94) years and the majority (79,4%) were male. The average score of the COPD assessment test was 25,4±5,6 (9,0-39,0), Medical Research Council was 2,2±1,0 (0,0-4.0), and the Hospital Anxiety Scale was 7,0±4,0 (0,0-16,0) and Depression Scale was11,0±2,9 (4,0-18,0). There was a significant positive correlation between COPD and dyspnea severity and anxiety and depression levels. The levels of CAT are explained by MRC test 50%, HAD-A 27% and HAD-D18% in COPD patients, Conclusion: As the severity of COPD and dyspnea increases, anxiety and depression levels also increase. According to this; reducing the severity of COPD and dyspnea can be suggested to reduce anxiety and depression levels individuals with COPD.