Motivations behind social media use by older adults
Yaş almış kişilerin sosyal medya kullanım motivasyonları
- Tez No: 556460
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Söz konusu araştırma, yaş almış kişilerin sosyal medya kullanım motivasyonlarını ve bu kullanımın, özel bir demografik grup olan bu kişiler üzerindeki etkilerini keşfederek, sınıflandırma yapmayı amaçlamaktadır. Bu anlamda, araştırma yalnızca yaş almış kişilerin sosyal teknolojilere yaklaşımına dair yeni anlayışlar sunmayı değil, aynı zamanda bu sosyal teknolojilerin etkisini inceleyerek kavramsal bir çerçeve yaratmayı hedeflemektedir. Bilgi Edinme, Eğlence, Sosyal Etkileşim, Sosyal Etki ve Sosyal Gözetleme başlıklarından oluşan beş motive edici faktörün yanı sıra, araştırmada İndirgenen Obsolesans Algısı terimi öne sürülerek, anket ile toplanan data yardımıyla sosyal medyaya bağlılık ile algılanmış obsolesans arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın sunduğu kavramsal model; yaş almış kişilerin sosyal medya bağlılığının, motivasyonel, duygusal ve davranışsal bağlantılarının keşfi için zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present research aims to define and categorize the motivations shaping the social media involvement of the older adults, and to understand the impact of social media use on this specific demographic segment. The thesis aims not only to offer fresh insights regarding older adults' approach towards using social technologies, but also explore the impact of social technology use within a conceptual framework. In this thesis, having identified five motivations Information Seeking, Entertainment, Social Interaction, Social Influence, and Social Surveillance, I investigate a new construct called Reduced Perceived Obsolescence, and analyze the relationship between social media involvement and perceived obsolescence levels of older adults with data collected with the designed survey instrument. The conceptual model serves as a basis to further explore motivational, emotional, and behavioral correlates of social media use of the older adults.