First-language use in learning the ser/estar distinction in spanish as a third language
Üçüncü dil olarak ispanyolcada ser-estar farkının öğrenilmesinde anadil kullanımı
  1. Tez No: 556461
  2. Yazar: FAZİLET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, anadilin üçüncü dil dilbilgisi öğretiminde olası bir yardımcı olarak kullanılmasının etkisini, öğrencilerin anadili işbirlikçi bir yazma görevinde bilişsel bir araç olarak kullanmalarını, onların dil öğretiminde L1 kullanımına ilişkin bakış açılarını ve çok dilli dil öğrenme farkındalığını araştırmaktadır. Katılımcılar tek dilli ve iki dillilerden daha iyi bir bilişsel gelişmeye ve dil farkındalığına sahip olması beklenen L1 Türkçe L2 İngilizce, L3 İspanyolca bilen çok dillilerdir (Cenoz & Genesee, 1998). İki grup (sadece İspanyolca ve Türkçe destekli) dört saat boyunca biçim odaklı Ser-Estar dilbilgisi talimatı aldı. Sadece İspanyolca grubunda 10 dakikalık dilbilgisi öğretimi İspanyolca verilirken, Türkçe destekli gruba İspanyolca girdi Türkçe desteği ile sağlandı. L3 öğrenimini ölçmek için Ser-Estar öntest/ sontesti kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin anadilin bilişsel bir araç olarak (LRE'lerde) kullanımı işbirlikçi bir L3 yazma görevinde incelenmiştir. Katılımcıların L3 öğretiminde L1 kullanımına ilişkin algılarını araştırmak ve katılımcıların çok dilli dil farkındalıklarını araştırmak için röportajlarla da nitel veriler toplanmıştır. Sonuçlar, biçim odaklı öğrenmenin hedef yapı öğrenmesi üzerinde bir etkisi olduğunu ve sadece hedef dilde eğitim alan grubun, anadil destekli gruptan daha fazla geliştiğini gösterdi. Bu durum biçim odaklı dil öğretiminde anadil kullanımının ek bir fayda sağlamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of L1 use as a possible aid in L3 Ser-Estar grammar instruction, the learners' L1 use as a cognitive tool in a collaborative writing task, their perspectives about L1 use in language teaching and their multilingual language learning awareness. The participants are L1 Turkish, L2 English and L3 Spanish multilinguals who are expected to have better cognitive development and language awareness than monolinguals and bilinguals (Cenoz & Genesee, 1998). Two groups (Spanish-only and Turkish-aided) received pre-emptive FFI type of Ser-Estar grammar instruction for four hours. In Spanish-only group, grammar instruction for 10 minutes was in Spanish while input in Turkish-aided group was provided in Spanish accompanied with Turkish. To measure L3 learning, Ser-Estar language tests were used. Besides, the learners' use of L1 as a cognitive tool (LREs) was investigated in a collaborative L3 writing task. In addition, qualitative data was also collected through interviews to explore the participants' perceptions regarding the L1 use in the L3 instruction and to investigate the multilingual language awareness of the participants. The results showed that FFI has an effect on the target structure learning. TL-only group improved more than L1-aided group. It reveals that L1 use in FFI does not offer an additional useful benefit. In line with literature, the results did not reveal any significant difference in the amount and categories of LREs between the groups nor any significant difference between the OPT and WPT scores of the groups.