Redundant on-screen text, learner control and self-regulation: Effects on learning past tense in English
Gereksiz ekran yazısı, öğrenen kontrolü ve öz düzenleme becerilerinin İngilizce geçmiş zaman öğrenme üzerine etkileri
- Tez No: 556463
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma öğrencilerin İngilizce geçmiş zaman öğrenmede gereksiz ekran yazısı, öğrenen kontrolü ve öz düzenleme becerileri faktörlerini incelemektedir. Bu araştırma için geliştirilen E-eğitim ortamı İngilizce“Geçmiş Zaman”ünitesi üzerine kurulmuştur. Yarı deneysel olarak tasarlanan bu çalışmaya 132 öğrenci katılmıştır. Uygulama öncesi her bir öğrenciye bir ön bilgi testi ve bir akademik öz düzenleme anketi; uygulama sonrası da bir hatırlama bir de transfer testi verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre gereksiz ekran yazısının öğrenme üzerine olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Öğrenen kontrolü faktörü verilmediğinde ise öğrencilerin önemli ölçüde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışma düzeneğinde, öz düzenleme becerileri yüksek ve düşük öğrencilerin, öğrenmeleri karşılaştırıldığında sekiz testin yedisinde önemli bir fark gözlemlenmemiştir. Farkın ortaya çıktığı tek koşul ise öğrencilere ekran yazısının verilmeyip kontrol verildiği E-eğitim ortamıdır. Bu sonuçların ortaya çıkmasında öğrencilerin ön bilgi düzeylerinin düşük olmasının yanı sıra, kullandıkları E-eğitim ortamının ve az da olsa öz-düzenleme becerilerinin etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the redundant on-screen text, learner control and self-regulatory skills on students' learning simple past tense in an online tutorial that were variably used. 132 EFL learners with beginner level of English studying at the preparatory school of English and vocational school of Justice participated in this quasi-experimental study. Four treatment conditions were tested: text + control, text + no control, no text + control, no text + no control), with all the groups receiving narrated slides. Each participant was given a prior knowledge test, an academic self-regulation scale, a retention test and a transfer test. Results showed that redundant on-screen text does not have a significant effect on retention or transfer scores. However, learners with control over the learning material performed significantly lower than learners without control. Out of eight tests, only one significant difference was observed between learners with high and low self-regulatory skills in the transfer test when they were given learner control without on-screen text. A significant two-way interaction between the treatment condition and self-regulatory skills on the retention test scores was observed; while the treatment condition and prior knowledge were found to influence students' transfer scores independently.