Panel birim kök testleri ile enerji tüketiminin durağanlığının incelenmesi
Testing energy consumption of oecd countries panel unit roottests
  1. Tez No: 556467
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, İşletme, Econometrics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1965-2017 yılları arasında yıllık verilerden yararlanılarak, OECD'ye üye olan ülkelerin enerji tüketimlerinin farklılık gösterip göstermediğini yani durağan olup olmadıklarını birinci ve ikinci nesil panel birim kök testleri ile analiz etmektir. Çalışmada OECD üye olan ABD, Kanada, Meksika, Danimarka, Polonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Şili, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Portekiz, Slovakya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İsrail, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ülkelerinin enerji tüketiminin durağanlığı analiz edilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmından kullanılan panel veri seti yatayda 31 OECD ülkesini dikeyde 53 yılı kapsayan verilerden oluşmaktadır. Ekonometrik analizlerde kullanılan veri seti, BP Data Bank uluslararası veri kaynağından alınmıştır ve yıllık veriler kullanılmıştır. Enerji tüketimi değişkeni ise enerji tüketiminin milyon ton petrol eşdeğeri cinsinden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze whether the energy consumption of OECD member countries is stable or not, by using annual data between 1965-2017, by using first and second generation panel unit root tests. OECD member countries such as USA, Canada, Mexico, Denmark, Poland, Finland, France, Germany, Greece, Chile, Austria, Belgium, Czech Republic, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Portugal, Slovakia, Luxembourg, Netherlands, Norway, Spain , Sweden, Switzerland, Turkey, Israel, Australia, Japan, the stability of the energy consumption of New Zealand and South Korea have been analyzed. The panel data set used in the application part of the study consists of data covering 31 OECD countries and 53 years vertically. The data set used in econometric analysis was taken from BP Data Bank international data source and annual data were used. Energy consumption variable is calculated in terms of million tons of oil equivalent of energy consumption.