Perceived sound pressure level differences in various movie theaters in Istanbul
İstanbul'da çeşitli sinema salonlarındaki ses seviyesi farkları
  1. Tez No: 556494
  2. Yazar: MÜGE İYİDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Music, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir sinemaya seyirci olarak gittiğinizde içerdeki ses seviyesinin fazla yüksek olduğunu düşündünüz mü? Evet ise, buna neler yol açabilir? İzlenen film için yapılan orjinal miks mi ya da filmin miksi her sinema sistemine farklı mı aktarılıyor? Bu proje, İstanbuldaki farklı sinema salonlarında gösterilen iki farklı filmin (The Avengers: Infinity War and The Cleaning Lady) algılanan ses seviyelerinde farklılıklar olup olmadığını araştırıyor ve karşılaştırıyor. Bu sinemalar arasında ele alınan iki filmin frekans spektrumu boyunca belirgin bir ses seviyesi farklılığı görüyor muyuz? Bu ses seviyesi farklılıklarını her farklı sinema salonu analizlerini karşılaştırarak ispat edebiliyor muyuz? Bu projedeki ana odağımız ve sorularımız bu yöndedir. Bir ses mühendisi olarak, bu konuya önce elde edilen verileri analiz ederek yaklaştım. Ayrıca, izleyici olarak sonuçları kendi kişisel çıkarımlarımla karşılaştırdım. Bunun için, İstanbul'da 4 farklı sinema salonu ve iki farklı film türünün ses seviyesi farklılıklarını ölçtüm ve karşılaştırdım. Bu karşılaştırmayı yapmak için 2 farklı ses basınç gücü ölçüm cihazı kullandım: Bir tanesi, kendi üzerinde ölçüm mikrofonu olan profesyonel taşınabilir ses analiz cihazı (Phonic PAA2) ve diğeri ise akıllı telefon (iPhone 6S) üzerinde çalıştırılan profesyonel ses ölçüm aplikasyonu (Decibel x Pro). Her iki cihaz bütün ölçümlerde aynı spesifik açıyla konumlandırıldı ve sonuçları daha sonra karşılaştırıldı. Bu projenin çıkarımı, farklı ses teknolojisi, format ve akustiğe sahip 4 farklı sinema salonunun ses basinç gücü farklılıklarının karşılaştırılabilir olduğunu kanıtlamaktır. Yaptığım analizlerin sonucuna bakınca, bu dört farklı sinemanın her birinin karakteristiği sebebiyle, algılanan ses basınç gücünde kavranabilir bir farklılık göstermiştir. Aynı zamanda farklı film tarzlarının da algılanan ses basınç gücünün dinamiğine etki ettigi, muhtelif teknolojilere sahip türlü sinema salonlarının gözle görülür farklılıkları olduğu ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When you go to a movie theater as an audience, did you ever thought the sound levels were too high? If yes, what would be causing it? Was it the original mix made for this film or the mix of the film transfers differently on every different cinema system. This project examined and compared perceived sound pressure level differences of different movies (The Avengers: Infinity War and The Cleaning Lady) which were screened on various movie theaters in İstanbul. Do we see a distinct number of sound pressure level differences throughout the frequency spectrum between each movie theater based on these two movies? Can we prove these Sound Pressure Level (SPL) differences by comparing each different movie theater's analysis? These are the main aspects and concerns of this project. I approached the subject first as an audio engineer by analyzing collected data. Also, as a member of the audience, I compared the results with my personal inference. To do this, I measured and compared the SPL levels in two different movie genres and four different movie theaters in İstanbul. To make this comparison, I used two different devices for SPL meauserements: One of them was a professional portable audio analyzer (Phonic PAA2) with a built-in measurement microphone and the other was a professional audio measurement application (Decibel x Pro) running on a smartphone (iPhone 6S). Both devices were set up with the same specific angle and position on all of the measurements made and the results are compared afterwards. The outcome of this project is to prove there are comparable SPL differences of four different movie theaters which have variant sound technologies, formats and acoustics. As a result of the analysis I made, all of these four movie theaters showed conceivable differences in perceived sound pressure levels, based on the characteristics of each individual movie theater. It also showed that different genres of movies (action and thriller) may affect the dynamics of percieved SPLs and it proved how much it can differentiate between various cinema technologies used by different movie theaters.