İnmeli bireylerde ayak- ayak bileği deformitelerinin denge ve fonksiyonelliğe etkisi
The effects of foot ankle deformities on balance and function in stroke
  1. Tez No: 556501
  2. Yazar: ZAHİDE EVRİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı inmeli bireylerdeki ayak, ayak bileği postür ve karakteristik değişimlerini incelemek; bunların denge ve fonksiyonellik üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde yatmakta olan 29 inmeli birey ve herhangi bir nörolojik hastalık tanısı almamış 25 sağlıklı birey dahil edildi. Çalısmaya katılan tüm bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra antropometrik ölçümler, eklem hareket açıklıkları, kas tonusu, ayak postür indeksi, naviküler düşme testi, topuk bacak açısı gibi yöntemler kullanarak katılımcıların ayak postür ve karakteristiklerine yönelik ölçümler yapıldı. Denge ve fonksiyona yönelik ölçümler için Berg denge ölçeği, tek ayak durma testi, fonksiyonel uzanma testi, ayak fonksiyon indeksi ve vizuel analog skala-ayak ve ayak bileği indeksi kullanıldı. Tüm bu parametrelerin gruplar arası farklılıkları incelenerek; elde edilen ayak postürü parametreleri ile denge ve fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the alteration foot and ankle posture and characteristics of stroke patients; their effects on balance and foot function. The study includes 29 stroke patients and 25 healthy individuals who were not diagnosed with any neurological disease in the Kastamonu Physical Therapy and Rehabilitation Center. After obtaining demographic information of all the participants, measurements were made for the foot posture and characteristics by using methods like anthropometric measurements, joint range of motion, muscle tone, foot posture index, navicular drop test, calcaneal stance position tests. For balance and foot function measurements; Berg balance scale, one foot stop test, functional reach test, foot function index and visual analog scale-foot and ankle index were used. By examining the differences between all these parameters; the relationship between foot posture parameters and balance and function parameters were investigated.