Serebral palsili çocukların annelerinde depresyon ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of depression and quality of life in mothers of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 556500
  2. Yazar: MERVE GEMİKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı serebral palsili (SP) çocukların annelerinde depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeyi ile SP'li çocukların motor bozukluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. ESOGÜ Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran serebral palsi tanılı 98 hastanın anneleri çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Annelere Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREFTR) ölçeği uygulandı. Serebral palsili çocukların Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM), Fonksiyonel Mobilite Skalası (FMS), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) ve Bimanuel İnce Motor Fonksiyon (BİMF) skorları dosyalardan taranarak elde edildi. SP'li çocukların KMFSS, BİMF, FMS ve WeeFIM skorlarındaki farklılıkların annelerin BAÖ ve BDÖ skorları ile ilişkili olmadığını saptadık (p>0,05). WeeFIM skoru ile WHOQOL-BREF-TR sosyal ilişkiler alt başlığı arasında anlamlı ilişki saptadık (p0,05). SP'li çocuklardaki fonksiyonel yeti yitimi annelerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Annelerin depresyon ve anksiyete düzeyi SP'li çocukların fonksiyonel düzeylerinden bağımsız olarak etkilenir. SP'li çocuğa sahip annelerin fiziksel, psikolojik ve ekonomik olarak desteklenerek yaşam kalitelerinin arttırılmasının anneler ve çocukları, aileleri, sosyal ve mesleki çevreleri için önemli olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the levels of depression, anxiety and quality of life in mothers of children with cerebral palsy (CP) and motor impairment in children with CP. The mothers of 98 patients with cerebral palsy who were admitted to ESOGU Medical Faculty Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic were included in the study. Sociodemographic information of the participants was recorded. The Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and the World Health Organization Short Form Turkish version (WHOQOL-BREF-TR) scale were applied to the mothers. Pediatric Functional Independence Measurement (WeeFIM), Functional Mobility Scale (FMS), Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Bimanuel Fine Motor Function (BFMF) scores were obtained from the files. We found that the differences in GMFCS, BFMF, FMS and WeeFIM scores of children with CP were not associated with BAI and BDI scores of mothers (p>0,05). We found a significant relationship between WeeFIM score and WHOQOL-BREF-TR social relations subtitle (p0,05). Functional disability in children with CP negatively affects the quality of life of mothers. Depression and anxiety levels of mothers are affected independently of the functional levels of children with CP. It was thought that increasing the quality of life of mothers who have children with CP with physical, psychological and economic support would be important for mothers and their children, their families, social and professional environment.