Roma ve Türk hukukunda mülkiyet hakkının sınırları
The limits of the property right at Roman and Turkish law
- Tez No: 556536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Roma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Roma hukukunda mülkiyet anlayışı her ne kadar sınırsız gibi görünse de, Roma hukuk tarihinin her döneminde toplumun ve devletin ihtiyaçları dikkate alınmak sureti ile farklı sınırlamalar getirilmiştir. Roma hukukunda mülkiyet hakkının kesin bir tanımı yapılmamıştır ancak mülkiyet hakkına getirilen sınırlamaların neler oldukları açıkça ifade edilmiştir. Roma hukukunun mülkiyet hakkına getirmiş olduğu sınırlamalar, günümüz modern hukuk sistemlerinin birçoğunun mülkiyet anlayışlarının ve mülkiyeti sınırlamalarının temelini teşkil etmektedir. Türk hukuk sistemi de Roma hukukundan etkilenmiştir. Özellikle Anayasa'nın 35'inci Maddesindeki“Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.”ifadesi ile mülkiyet hakkına Roma hukukundakine benzer sınırlamalar getirildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
However Roman property right has been accepted unrestricted, all period of Roman history, the property right of Roman law restricted in order to public and state interest. Property of Roman law was not defined certainly but restrictions were defined clearly. The restrictions of Roman law propert right has become basis to modern law system. Roman law has been affected Turkish law system, especially 35. article of Turkish constitution“Everyone has right of property and inheritance, these rights can be only restricted with code for public interest. Usage of property right can not be incongruous with public interest.”restricts property right like Roman law.