The cross-fertilization of the botanical and the literary
Botanik ile edebi olanın çapraz döllenmesi
  1. Tez No: 556535
  2. Yazar: AYŞENUR FEYZA ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KİM FORTUNY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bitkiler hayatta kalmak, büyümek ve türdeş ve türdeş olmayan canlılarla birlikte yaşamlarını sürdürmek için oldukça sofistike stratejileri olan canlılardır. Fakat Aristo'ya dayanan ve bilimi yüzyıllarca etkisi altında bulundurmuş olan, bitkilerin pasif ve duyusuz canlılar olduğu sanısı hala toplumun bitkilere yaklaşımında kendini göstermektedir. Bitkileri etik anlamda göz önünde bulundurma ve onlara dair sorumluluk üstlenme için öncelikle onların görünür kılınması gerekmektedir. Bitki bilimi bitkilerin karmaşıklığını göz önüne getirerek“bitki körlüğü”nü ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Fakat, bilim dışındaki diğer bitki bilgelikleri de“bilimsel”yaklaşıma katkıda bulunup, yer yer ise“bilimsel”yaklaşımın dışarıda bıraktıklarına telafi etmekte veya tamamlamaktadır. Gary Snyder'ın derin ekolojisini yankılayarak, çok çeşitli yaklaşımları bünyesinde barındıran bir Ekopoetika, insan-olmayan, bitkisel ötekinin,“otonomisi ve bütünlüğünü”kabul eden bir dünya görüşü için bir cevap oluşturmaktadır. Howard Nemerov'un“Ağaçları Öğrenmek”şiirinde, şiir ve botanik, özellikle bitki sistematiği bir araya gelerek her iki dilin ağaçları“duymak”ve ağaçları“konuşmak”konusundaki imkanlarını ve sınırlarını irdelemektedir. Öte yandan, Theodore Roethke, Sera şiirleriyle birlikte, varlığın ufak çatlakları ve aralıklarına kadar girip, otları periferik görme alanımızdan çıkararak bu bitkisel“öteki”lere olan bakış açımızı dönüştürmektedir. Sonraki bölüm ise mantarların Snyder, Mary Oliver, ve Marvin Bell şiirlerinde hangi şekillerde meyvelendiğini keşfetmenin yanı sıra, doğa bilgeliğinin, yer/yakın çevre bilgeliğinin ve bilim bilgeliğinin bu şiirlere nasıl sızdığını ve bu bilgi kollarının, mantarlar ve insanlar arasındaki çok-türlü hikayelerin anlatımında yeni metaforlar, bağlantılar, ve örüntüler oluşturmada nasıl yardımcı olduğunu keşfetmektedir.
Özet (Çeviri)
Plants are highly complex beings with sophisticated strategies for surviving, thriving and coexisting with fellow members of their own and other species on this planet. Yet the Aristotelean notion that plants are passive and insensitive creatures which pervaded the sciences for centuries is still ingrained in society's approach to plants. In order to extend moral consideration and responsibility to plants, first we need to make them visible. Science helps cure“plant-blindness”by bringing their complexity to the front. However, other forms of plant knowledge contribute to, and at times compensate for what“scientific”thinking leaves out. Resonating Gary Snyder's depth ecology, an Ecopoetics that incorporates diverse approaches becomes an answer for a worldview that acknowledges the“…autonomy and integrity of the non-human…,”vegetal other. In Howard Nemerov's“Learning the Trees,”poetry and botany, specifically plant systematics, come together to reflect on the possibilities and limits inherent in each“language”in“hearing”and“speaking”trees. Whereas, with his Greenhouse poems, Theodore Roethke goes into the cracks and crevices of being, entangled with vegetal life, and brings weeds, vegetal outcasts, out of our peripheral vision, transforming the way we see them. Besides exploring the diverse ways mushrooms have fruited in the poetry of Snyder, Mary Oliver and Marvin Bell, the chapter explores how nature literacy, place literacy and science literacy infiltrate the poems and how these tributaries of knowing help create new metaphors, connections and patterns in multispecies story-telling between humans and fungi.