Nadir Eserler Kütüphanesi TY 607 numarada kayıtlı Mecmua-i Eşar (1b-47b) (İnceleme-karşılaştırmalı metin-mestap tablosu)
Poetry Journal which registered i̇n TY 607 numbered in documentation of rare books library (1b-47b) (Analyzing-comparative-mestap text table)
  1. Tez No: 556549
  2. Yazar: DOĞAN AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY 607 numaralı şiir mecmuasının 1b-47b varakları arası transkripsiyon, inceleme ve karşılaştırmalı metni bulunmaktadır. Bu çalışma TY 607 numaralı şiir mecmuasının 47 varaklık kısmını oluşturmaktadır. Bu varaklar arasında 16. ve 18. yüzyıllarda yaşamış 27 şair ve bu şairlere ait 9 farklı nazım şekliyle kaleme alınan 39 şiir mevcuttur. Ayrıca 6 aded mahlasını belirleyemediğimiz şiir mevcuttur. Netice olarak mecmuada 45 aded şiir bulunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde mecmuanın 1b-47b varakları arası tanıtımı yapıldıktan sonra mecmuadaki şiirler, aruz vezinleri ve kimliği tespit edilen şairlerin kısa biyografileri hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra mecmuanın Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak muhteva tablosu oluşturulmuştur. Ardından metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Transkripsiyonlu metni ilgili divanlar ve akademik çalışmalarla karşılaştırılması yapılarak farklılıklar dipnot şeklinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, contains IU Rare Books Library of Istanbul University numbered journal TY 607 poetry collection's transcription, examination and comparative text between the 1b-47b pages. This study was included 47 pages of numbered journal TY 607 poetry collection. There are 27 poets who lived in 16th and 18th century and 39 poems written in 9 different verses of these poets between those pages. In addition, there are 6 poems that couldn't identify. As a result, there are a total of 45 poems in journal (mecmua). In the first part of the study, after the introduced number of 1b-47b pages of the poetry collection, and was informed about poems, aruz wezni and biography of poets who determined profiles. After, a table of content (muhteva) was created in accordance with Systematic Classification of the System of Mecmua Collection (MESTAP). Then, the text was transcribed. The differences were stated as footnotes in research by comparing the transcribed text with the related divans and academic studies.