Çekimli ve çekimsiz tedavi edilen angle sınıf ıı vakaların icon indeksi ve sefalometrik analiz ile değerlendirilmesi
Evaluating the treatment of class ii division 1 patients, with the extraction appliad and nonextraction cases according to icon index and cephalometric analysis
  1. Tez No: 556594
  2. Yazar: OĞUZHAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı, çekimli ve çekimsiz tedavi edilen Angle Sınıf II vakaların, ortodontik tedavilerinin zorluğunu, tedavi sonuçlarının kabul edilebilirliğini ve anomalilerinin iyileşme derecesini, ICON indeks skor ölçümleri ve tedavi sonuçlarının sefalometrik analiz ile değerlendirmektir. Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyona sahip 148 hastanın dental kayıtları Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ad. arşivinden toplanmıştır. Hastalar tedavi şekli açısından iki gruba ayrılmıştır. Distalizasyon yapılarak tedavi edilen 82 hastanın (54 kadın, 28 erkek) yaş ortalaması 13,21±2,04 iken, çekimli tedavi edilen 66 hastanın (47 kadın, 19 erkek) yaş ortalaması 15,42±2,36 dir. . Hastaların tedavi öncesi ve sonrası dental kayıtları, ICON indeksi için özel olarak tasarlanmış kriterlere göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde, üst ve alt dişler arasındaki ilişki, posterior diş ilişkisi, her iki dental arkın diastemaları ve çapraşıklık miktarı kaydedilmiş ve skorlanmıştır. ICON indeksi yardımıyla tedavi ihtiyacı, tedavi zorluğu, tedavi sonucunun kabul edilebilirliği ve tedavi başarısı değerlendirilmiştir. Ayrıca Distalizasyonla ve Diş çekimli olarak tedavi edilen iskeletsel Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyona sahip hastalar U1/PP, IMPA ve İnterinsizal açı ölçümleri açısından sefalometrik olarak karşılaştırılmıştır. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Distalizasyon yapılarak ya da Diş çekimli olarak tedavisi gerçekleştirilen her iki grupta da ICON indeksine göre tedavi başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Her iki tedavi yönteminde de tedavi sonrasında IMPA açsında azalma gözlemlenmiştir. Diş çekimi yapılan grupta ise U1/PP açısında anlamlı derecede azalma, interinsizal açıda ise anlamlı dereceki artmanın yapılan retraksiyon miktarından olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this study was to evaluate the difficulty of orthodontic treatment, the acceptability of treatment results and the degree of recovery of anomalies of Skeletal Class II Division 1 patients, for the extraction applied and treated with distalization, using ICON index score measurements and cephalometric analysis of treatment results. Dental records of 148 patients with malocclusion Class II Division 1 were collected from Suleyman Demirel University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics archive. Patients were divided into two groups according to the treatment modality. The mean age of 82 patients (54 females, 28 males) who were treated by distalization was 13.21 ± 2.04 years, while the mean age of 66 patients (47 females, 19 males) who were treated with withdrawal was 15.42 ± 2.36 years. The dental records of patients before and after treatment were evaluated according to the criteria designed specifically for the ICON index. In these evaluations, the relationship between the upper and lower teeth, the relationship between the posterior teeth, the diastemas of the two dental arches and the amount of intercourse were recorded and scored. The need for treatment with ICON index, difficulty in treatment, acceptance of treatment outcome and treatment success were evaluated. In addition, patients with malocclusion of skeletal Class II Division 1 treated with distalization and tooth extraction were compared cephalometrically in terms of U1 / PP, IMPA and Interinsizal angle measurements. The data were evaluated statistically. There was no statistically significant difference between treatment group achievements according to ICON index in both groups (groups which were treated with distalization and, groups which were treated with the tooth extraction). In both treatment modalities, IMPA angle decreased after treatment. In the tooth extraction group, we think that the significant decrease in U1 / PP angle and increase interinsizal angle is the amount of retraction.