Nazal polipozisli hastaların doku ve serum demir, çinko, bakır, kurşun düzeylerinin belirlenmesi
Determination of tissue and serum iron, zinc, copper and lead levels of patients with nazal polyposis
  1. Tez No: 556593
  2. Yazar: EYYÜP YAKŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MAHFUZ TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: NP oluşumunda bazı temel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.Yapılan çalışmalarda eser elementlerin doku ve serum düzeylerinin birçok hastalık gelişimi ile ilişkili olduğuna dair sonuçlar mevcuttur. Çalışmamızda, kliniğimizde tedavi edilen NP ve kontrol grubu hastalarında doku ve serumda, demir (Fe), çinko (Zn), bakır (Cu), kurşun (Pb) düzeylerini belirleyerek bu eser elementlerin NP gelişimindeki rollerinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Temmuz 2017 _ Mayıs 2019 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmaya 18-70 yaş arasında KBB polikliniğine burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran hastalar dahil edildi. Detaylı muayene sonrasında kontrol grubu ve nazal polip (NP grubu) teşhisi konulan hastaların serum ve doku örneklerinde demir (Fe), Çinko (Zn), Bakır (Cu) ve Kurşun (Pb) ölçümü, Abott Architect Cİ16200TM ve Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi (AAS) (AA-7000 Atomic Absorption spectrophotometer, Shimadzu, Japan) cihazları aracılığı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 30 (%50)'u konka bülloza (kontrol grubu) ve 30 (%50)'u NP tanılı toplam 60 kişi [33 (%55)'ü kadın ve 27 (%45)'si erkek] dahil edildi. Yaş ortalamasının NP grubunda daha fazla (39.6±16.58'e karşın 29.2±11.21) olduğu (p=0.007) saptanmakla birlikte cinsiyet dağılımları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Some etiologic factors are thought to play a role in the development of nasal polyposis (NP). Studies have shown that tissue and serum levels of trace elements are related to NP development. In this study, we aimed to investigate the role of these trace elements in NP development by determining iron (Fe), zinc (Zn), copper (Cu), lead (Pb) levels in the tissues and serum materials of NP patients and control group in our clinic. Materials and Methods: The study was performed July 2017 and May 2019 in the Department of Otorhinolaryngology, Yüzüncüyıl University, Dursun Odabaş Faculty of Medicine. Patients who were admitted to the ENT outpatient clinic with a nasal obstruction between the ages of 18-70 were included in the study. After the detailed examination, the patients who were diagnosed as concha bullosa (control group) and nasal polyps (NP group) were divided into two groups. Iron (Fe), Zinc (Zn), Copper (Cu) and Lead (Pb) measurements of serum and tissue samples were performed by Abbott Architect CI16200TM and Atomic Absorption Spectrophotometer (AA-7000 Atomic Absorption spectrophotometer, Shimadzu, Japan). Results: Thirty (50%) concha bullosa (control group) and 30 (50%) NP patients [33 (55%) were female and 27 (45%) male] were included in the study. The mean age was higher in the NP group (39.6 ± 16.58 versus 29.2 ± 11.21) (p = 0.007), but there was no significant difference between the groups in terms of gender distribution (p> 0.05).