Suprapatellar yağ yastıkçığında ödem ve kitle etkisi bulunan olguların patellofemoral anatomik ölçümleri
Anatomic measurements of patellofemoral region in patients with edema and mass effect in suprapatellar fat pad
- Tez No: 556597
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KABAALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Anterior diz ağrısının etiyolojisinde birçok neden yer almaktadır. Suprapatellar yağ yastıkçığında sinyal artışı ve kitle etkisi veya genişleme özellikleri ile bilinen suprapatellar yağ yastıkçığının sıkışma sendromu (SP-FPIS) da bu nedenler arasındadır. Çalışmamızda patellofemoral eklem morfolojisini Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ölçümleri ile belirleyerek, bu anatomik özelliklerin suprapatellar yağ yastıkçığı sıkışma sendromu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya Mart 2015-Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde anterior diz ağrısı nedeniyle MRG yapılan hastalar prospektif olarak dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalar MRG ile SP-FPIS varlığı açısından değerlendirildi. 34 adet suprapatellar yağ yastıkçığı sıkışma sendromu saptanan olgu çalışmaya dâhil edildi. 34 gönüllü ise kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma ve kontrol gruplarında, diz MR görüntüleri üzerinden suprapatellar yağ yastıkçığının oblik, anteroposterior ve kraniokaudal uzunlukları ile patellofemoral morfoloji varyasyonlarını gösteren birçok ölçüm yapılarak her iki grup sonuçları karşılaştırıldı. Ölçümler sagittal planda Fast Spin Echo (FSE) tekniği ile T1 ağırlıklı, sagittal planda FSE tekniği ile yağ baskılı T2 ağırlıklı, koronal planda FSE tekniği ile yağ baskılı proton dansite ağırlıklı, aksiyel planda FSE tekniği ile yağ baskılı T2 ağırlıklı sekanslar kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde istatistikî yöntem olarak; tanımlayıcı analizlerinde (frekans dağılımları, ortalama, standart sapma, grafik gösterimler), Kolmogorov-Smirnov normallik dağılımı uygulandı. Veriler normal dağılıma uygun bulunduğu için karşılaştırmalı analizde Student t testi ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There are many reasons of anterior knee pain. Suprapatellar fat pad impingement syndrome (SP-FPIS) is one of the reasons and is described with signal increase, mass effect or expansion features of suprapatellar fat pad. In this study, we aimed to evaluate the relationship between these anatomical features and suprapatellar fat pad impingement syndrome by determining the patellofemoral joint morphology with the help of trochlear anatomic measurements performed with magnetic resonance imaging (MRI). METHODS: Patients who underwent MRI due to anterior knee pain were included in this study prospectively between March 2015 and June 2019 in İstanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Radiology Clinic. All patients included in the study were evaluated for the presence of SP-FPIS by MRI. 34 cases with SP-FPIS were included in the study. 34 volunteers were determined as a control group. Oblique, anteroposterior and craniocaudal lengths of the suprapatellar fat pad and many measurements showing patellofemoral morphology variations were made in the study and control groups. Sagittal T1-weighted turbo spin-echo(TSE) and protondensity-weighted fat saturated TSE sequences were used for patellofemoral measurements. The results of the two groups were compared. As a statistical method in the analysis of data; Kolmogorov-Smirnov normality test was applied for descriptive analysis (frequency distributions, mean, standard deviation, graphical representations). As the data were found to be suitable for normal distribution, Student's t test and chi-square test were used in comparative analysis.