Miyokard infarktüsü (Mİ) geçiren bireylere uygulanan eğitim programının kardiyak risk faktörleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the training program on cardiac risk factors and quality of life for individuals undergoing myocardial infarction (MI)
- Tez No: 556613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞALAN İZ, DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
yokard İnfarktüsü (MI) Geçiren Bireylere Uygulanan Eğitim Programının Kardiyak Risk Faktörleri ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Amaç: Bu araştırma Miyokard İnfarktüsü (MI) geçiren bireylere uygulanan eğitim programının kardiyak risk faktörleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal-Metot: Araştırmanın örneklemini Eylül 2012-Mart 2013 tarihleri arasında Isparta Devlet Hastanesi kardiyoloji polikliniklerine tedavi ya da kontrol için başvuran, olasılıksız-rastgele örneklem tekniği ile seçilen 35 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Hasta Bilgi Formu”,“Miyokard İnfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği-MİBDÖ”,“Kısa Form 36-Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilen eğitim sonrası dört hafta sonra hasta bilgi formu ve ölçekler tekrar uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler, tanımlayıcı ve karşılaştırma istatistikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı özelliklerde yüzdelik, ortalama, standart sapma kullanılırken, karşılaştırma istatistiklerinde parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Veriler PASW 20 (SPSS/IBM, Chicago, IL, USA) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of the Training Program On Cardiac Risk Factors and Quality of Life for Individuals Undergoing Myocardial Infarction (MI) Objective: This research was conducted to examine the impact of the training program on cardiac risk factors and quality of life for individuals who have suffered myocardial infarction (MI). Material and Method: 35 patients who applied to the Isparta State Hospital Cardiology Clinics between September 2012 and March 2013 for treatment or control were selected with the non-probability-random sampling technique. In this study,“Patient Information Form”,“Myocardial Infarction Dimensional Evaluation Scale (MIDAS)”,“Short Form 36-SF 36 - life quality scale”were used as data collection tool. Four weeks after the training, Patient Information Form and the related scales were applied again. The data obtained at the end of the study were evaluated through descriptive and comparison statistics. Descriptive properties were used for percentages, mean and standard deviation and parametric and non-parametric tests were used for comparison statistics. Data were analysed using PASW 20 (SPSS/IBM, Chicago, IL, USA).