Bipolar bozukluk tanılı ötimik bireyler ve birinci derece akrabalarında nörobiliş, sosyal biliş ve yapısal beyin görüntüleme
Neurocognition, social cognition and structural brain imaging in euthymic individuals with bipolar disorder and their first degree relatives
  1. Tez No: 556621
  2. Yazar: BURCU VERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Bipolar bozuklukta (BB) nörobilişsel ve sosyal bilişsel alanlardaki bozulmaların ve beyin yapısal özelliklerindeki değişikliklerin hastalığın genetik alt yapısıyla ilişkisi henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada hastalığın seyrinin ve hastaların ilaç kullanımlarının etkilerinden bağımsız olarak genetik yatkınlığın bu bozulmalarla ilişkisini değerlendirebilmek için hastalık riski taşıyan bireyler, BB tanılı hastalar ve sağlıklı kontrollerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntemler: Araştırmaya 24 BBI tanılı ötimik hasta, 16 sağlıklı kardeş ve 24 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılar DSM IV için yapılandırılmış görüşme ile değerlendirildikten sonra nörobiliş ve sosyal biliş test bataryasını tamamlamış ve 3Tesla manyetik rezonans görüntüleme (MRG) çekimine katılmıştır. Beyin görüntüleme verilerinin işlenmesi ve analizi için SPM12 üzerinden çalışan CAT12 kullanılmıştır. Kortikal kalınlık ölçümlerinin, bilişsel testlerden elde edilen puanların ve sürekli demografik değişkenlerin gruplar arasında karşılaştırmalarında ANOVA, kategorik değişkenler için ise ki kare testi kullanılmıştır. Bulgular: BBI hastalarının görsel bellek ve zihinsel durum çözümlemesi; kardeşlerin ise zihinsel durumla ilgili akıl yürütme puanlarının sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı olarak düşük olduğu bulunmuştur. BBI hastalarında superior frontal girus ve presantral girusta; sağlıklı kardeşlerde inferior temporal girus ve postsantral girusta sağlıklı kontrollere kıyasla korteks kalınlığının daha az olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak, BBI hastalarına kıyasla sağlıklı kardeşlerin korteks kalınlığının rostral middle frontal girus ve medial orbitofrontal kortekste daha fazla olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Araştırmanın bulguları BBI hastalarında ve kardeşlerde sağlıklı kontrollere göre görsel bellek ve sosyal biliş alanlarında bozulma olduğuna dair veri sunmaktadır. Kortikal kalınlığa ilişkin gruplar arasındaki farklılıkların ise yalnızca BB'nin erken tanısında kullanılacak beyin yapısına ilişkin erken dönem işaretlerine değil; dirence ilişkin belirteçlere de işaret ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The relationship between the genetic roots of bipolar disorder (BD) and the impairments in neurocognitive and social cognitive domains along with the changes in the structural brain properties in bipolar disorder has not been elucidated yet. The aim of this study was to investigate the relationship between genetic liability to BD and such impairments, independent from the course of the illness and any effects of drug use, by comparing individuals at risk for BD, patients with BD, and healthy controls. Methods: 24 euthymic patients with BDI, 16 healthy siblings and 24 healthy controls were included in this study. The participants completed a test battery measuring neurocognition and social cognition after being assessed with a structured interview for DSM IV and underwent 3Tesla magnetic resonance imaging (MRI). For processing and analysis of the brain imaging data, CAT12 running within SPM12 was used. ANOVA was used for the intergroup comparisons of the cortical thickness measurements, of the scores from the cognitive tests and of the continuous demographic variables, and chi-square test was used for the categorical variables. Results: The scores of the patients on visual memory and mental state decoding and the siblings on mental state reasoning were found to be significantly lower than the scores of the healthy controls. The cortical thickness of the patients were lower in superior frontal gyrus and precentral gyrus; and the siblings in the inferior temporal gyrus and postcentral gyrus compared to the healthy controls. In addition, it was found that the cortical thickness of the healthy siblings were greater in the rostral middle frontal gyrus and the medial orbitofrontal cortex compared to the patients with BDI. Conclusion: The findings of this study provide data as evidence of impairment in visual memory in BDI and social cognition in BDI and siblings when compared to healthy individuals. The intergroup differences of cortical thickness are considered not only to be indicative of early signs of a brain structure that can be used for early diagnosis of BDI; but also related to the resistance markers.