Sıçan mesanesi düz kası kasılma-gevşeme cevapları üzerine ammonium pyrrolidine dithiocarbamate'nin etki mekanizmasının araştırılması
The investigation of action mechanism of ammonium pyrrolidine dithiocarbamate on rat bladder smooth muscle contraction-relaxation responses
  1. Tez No: 556633
  2. Yazar: AYSUN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYD NADİR SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
NF-κB'nin spesifik inhibitörü olan amonyum pirolidin dityokarbamat (PDTC), anti-viral, anti-apoptotik,anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri birçok çalışmada kanıtlanmış bir tiyol bileşiğidir. APDTC'nin bu etkileri hangi yollardan meydana getirdiği hakkında yeterli literatür bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda APDTC' nin in vitro sıçan mesane düz kasındaki etki mekanizmasının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 70 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Anestezi altında servikal dislokasyon yöntemi ile ötenazi edilen sıçanların abdomenleri açılarak mesaneleri izole edildi. Mesaneler etrafındaki bağ dokular uzaklaştırıldıktan sonra içerisinde Krebs solüsyonu bulunan organ banyosuna yerleştirildi. Uygun bir protokol ile banyoya KCl, ACh, APDTC, Atropin, Fentolamin,Propranolol, Nifedipine, TEA uygulandı. Elde edilen veriler Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri uygulanarak değerlendirildi. ACh ile indüklenen mesane düz kasında APDTC gevşeme yanıtı meydana getirdi. Kolinerjik reseptör blokeri Atropin, β-adrenerjik reseptör blokeri Propranolol, L-tipi kalsiyum kanal blokeri nifedipin ve atropin+ fentolamin+ propranolol'den oluşan mix APDTC'nin oluşturduğu gevşeme yanıtını değiştirmemiştir. Potasyum kanal blokeri TEA varlığında APDTC kasılma yanıtı oluşturmuş ama bu anlamlı derecede bir yanıt olmamıştır. α-adrenerjik reseptör blokeri Fentolamin varlığında APDTC anlamlı kasılma yanıtı meydana getirmiştir. Sonuç olarak sıçan mesanesi düz kasında APDTC'nin etkisini α-adrenerjik reseptörler ve NANK sistemi vasıtasıyla gösterdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The specific inhibitor of NF-κB, ammonium pyrrolidine dithiocarbamate (PDTC), anti-viral, anti-apoptotic, anti-inflammatory and antioxidant effects is a proven thiol compound in many studies. There is not enough literature on the ways in which APDTC has produced these effects. In our study, it was aimed to investigate the mechanism of action of APDTC in in vitro rat bladder smooth muscle. In our study, 70 Wistar albino male rats were used. The bladders of the rats which were euthanized by cervical dislocation under the anesthesia were opened and their bladders were isolated. After the removal of the connective tissues around the bladders, they were placed in the organ bath with Krebs solution. KCl, ACh, APDTC, Atropine, Fentolamine, Propranolol, Nifedipine, TEA were applied to the bath with an appropriate protocol. The data were evaluated with Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests. ACh induced bladder induced APDTC relaxation response in smooth muscle. Cholinergic receptor blocker Atropine, β-adrenergic receptor blocker Propranolol, L-type calcium channel blocker has not changed the relaxation response of mix APDTC consisting of nifedipine and atropine + phentolamine + propranolol. In the presence of potassium channel blocker TEA, APDTC produced contraction response, but this was not a significant response. α-adrenergic receptor blocker In the presence of phentolamine, APDTC produced significant contractile response. As a result, it is thought that APDTC is effective in α-adrenergic receptors and NANC system in rat bladder smooth muscle.