QSOFA, CURB-65 ve bombard skorlarının sepsis tanılı hastalarda mortaliteyi belirleme performansları
The performance of qsofa, CURB-65 and bombard scores to determine mortality in patients with sepsis
- Tez No: 556632
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sepsis tanısıyla kritik bakımda tedavi edilen hastalarda acil servis başvurusunda ilk değerlendirmede ölçülen qSOFA, CURB-65 ve BOMBARD skorlarının hastane sonlanımını öngörmedeki güçlerini karşılaştırmak amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniveristesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Acil Servis polikliniğine 01.01.2016-31.12.2017 tarihleri arasında başvurarak kliniğin Acil Kritik Bakımına sepsis tanısıyla kabul edilen 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. 267 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, tetkik sonuçları, mortalite durumları ve qSOFA, CURB-65 ve BOMBARD puanları kaydedildi. Veriler SAS University Edition 9.4 ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların %61.4'ü erkek, %38.6'sı kadınlardan oluşmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 69.3±16,9 yıldır. En sık komorbid hastalık %32.5 ile hipertansiyondur. Tüm hastalarda mortalite % 33 olarak saptandı. Septik şokta mortalite % 58.9 olarak daha yüksekti.Sistolik tansiyon, diyastolik tansiyon, şok indeksi, solunum sayısı, üre, kreatinin, crp ve laktat ile qSOFA, CURB-65 ve BOMBARD skorlarının mortalite ile seyreden grupta anlamlı farklı olduğu görüldü. qSOFA, CURB_65 ve BOMBARD skorlarının cut off'lu değerlerinin hastane mortalitesi açısından EAKA değerleri/ duyarlılık/özgüllükleri sırasıyla 0.61/%62/%55; 0.25/%71.9/%53.3 ve 0.58/%88.7/28 olarak saptandı. Skorlar arasında hastane mortalitesini öngörmede anlamlı farklılık yoktu. Sonuç: Çalışmamızda qSOFA, CURB-65 ve BOMBARD skorlarının karşılaştırılmasında skorlar arasında hastane mortalitesi açısından anlamlı istatistiksel farklılık saptanmasa da qSOFA ve CURB-65 skorları benzer ve BOMBARD'a göre daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the strength of QSOFA, CURB-65 and BOMBARD scores predicted in the first admission in emergency department who were treated in critical care with the diagnosis of sepsis. Methods: The study included patients aged 18 years who were admitted to Emergency Department Policlinic of Necmettin Erbakan University between 01.01.2016 and 31.12.2017. These patients were accepted to Critical Care Unit with the diagnosis of sepsis. The files of 267 patients were evaluated retrospectively. Demographic characteristics, vital signs, examination results, mortality status and qSOFA, CURB-65 and BOMBARD scores were recorded. Data were analyzed by SAS University Edition 9.4. Results: 61.4% of the patients were male and 38.6% were female. The mean age of the patients was 69.3 ± 16.9 years. The most common comorbid disease was hypertension with 32.5%. Mortality was 33% in all patients. Mortality in septic shock was % 58.9and was higher than sepsis. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, shock index, respiratory rate, urea, creatinine, crp and lactate and qSOFA, CURB-65 and BOMBARD scores were significantly different in the group with high mortality. Area under the curve / sensitivity / specificity values of qSOFA, CURB_65 ve BOMBARD's hospital mortality were 0.61/%62/%55, 0.25/%71.9/%53.3 and 0.58/%88.7/ %28 . There was no significant difference in predicting hospital mortality among the scores. Conclusion: In our study, no statistically significant difference was found between the scores of QSOFA, CURB-65 and BOMBARD scores in terms of hospital mortality. However, qSOFA and CURB-65 scores were similar and more successful than BOMBARD.