4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun uygulanmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The problems encountered during the application of Building Inspection with the Law code of 4708 and solution offers for them
- Tez No: 556659
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkemiz konum itibariyle dünya üzerindeki en hareketli ve en etkili deprem hattının üzerinde yer almaktadır. Bu durum ülkemizin deprem gerçeğiyle her an kalabileceğini göstermektedir. Depremle yaşamanın önemini toplum olarak iyi anlayıp, tanımlayıp gerekli önlemleri alarak bilinçlenmemiz gerekmektedir. Geçmiş yıllarda yaşanan depremlerde, ülkemiz maddi ve manevi büyük zararlara uğramıştır. Bu zararların telafisi mümkün olmamaktadır. Ancak bilinçli bir toplumla birlikte, yapı üretimindeki denetim ve kalitenin artırılmasıyla bu kayıpların önene geçilebilmektedir. İnsanların can kayıplarına ve yapılarda hasara yol açan direkt olarak depremler ve doğal afetler değil, denetimsiz ve kontrolsüz yapılardır. 1999 yılında yaşanan depremlerden sonra devletimiz radikal kararlar alarak yapı denetimin temellerini atmıştır. Alınan kararlara toplum da destek olmuştur. Atılan bu adımla birlikte 2001 yılında 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun çıkarılarak yürürlüğe girmiştir. Kanunu amacı kısaca; yapılarla ilgili tüm yönetmelik şartname ve kanunlara uygun, dayanıklı, kaliteli, konforlu, estetik, ekonomik, denetimli ve ihtiyaca yönelik yapılar üretmektir. Aradan geçen senelerde kanun; eskiye nazaran yapı üretiminde iyileştirmeler getirmiş olsa da tam olarak uygulanamamıştır. Uygulanamamasının çok çeşitli sebepleri olmuştur. Bu çalışmada; güncel haliyle yapı denetim kanunu referans alınarak öncelikle yapı denetimin amacı, kapsamı ve önemi üzerinde durulmuştur. İnsanlık tarihi boyunca denetim incelenmiş ve süreç anlatılmıştır. Yabancı ülkelerdeki sistemler irdelenmiş, ülkemizdeki gelişimi araştırılmıştır. Daha sonra madde madde kanun güncel haliyle uygulamada ki durumu karşılaştırılarak durum tespiti yapılmıştır. Kanunun eksiklikleri ve sorunları üzerinde durularak bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is located on the most dynamic and effective line of earthquake in the world because of its positional status. This occasion indicates that our country may encounter the fact of earthquake at any time. As a society, we should learn to live with earthquake, define it well and become self-aware through taking necessary precautions. During the earthquakes occurred in the previous years, our country encountered giant material and non-material damages. It is impossible to compensate the aforementioned damages. However, such damages may be prevented in a conscious society through increasing inspection and quality of the production of building. The factors which directly cause the loss of human life and damages in the buildings are uncontrolled and unregulated buildings not earthquakes and natural disasters. After the earthquakes experienced in 1999, our government established the foundations of building inspection through making radical decisions. The society also supported the given decisions. Through this step, the Law of Building Inspection with the number of 4708 was issued in 2001 and entered into force. The objective of the law is, briefly, to produce buildings which are in conformity with all the related regulations, specifications and laws related to buildings; enduring, quality, comfortable, aesthetical, economic, inspected and need-based structures. During the elapsed time, the aforementioned law brought some improvements in the production of building when compared to the past but it wasn't completely implemented. There are numerous reasons for the failure in the implementation. In this study, the current status of the construction inspection law was referred and the objectives, content and importance of the construction inspection were mentioned. The inspection throughout the history of humanity was analyzed and the process was explained. The systems in the foreign countries were studied and its development in our country was researched. Then, the current status and the status of application of the law were compared and the status was determined. The deficiencies and problems of the law was mentioned and solutions were suggested for those problems.