Yapı denetim kuruluşlarının sorunları ve yapı denetimi sistemindeki sorunlar - Van örneği
The problems of building inspection organizations and problems in building supervision system – Van case
  1. Tez No: 609910
  2. Yazar: DENİZ GÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ülkemizde sanayi faaliyetlerinin artması ile 1985 yılında yapılan nüfus sayımında ilk defa kent nüfusunun kırsal nüfusu geçtiği anlaşılmıştır. Sosyal ve ekonomik boyutlar bir kenara bırakıldığında bu durum kentlerde yapı sektörünün gelişmesine ve yapı ile ilgili tüm mevzuatın gözden geçirilmesine sebep olmuştur. Ayrıca; Ülkemizde kır nüfusunun yoğun olduğu dönemde köydeki yapıların tek katlı olarak kerpiç ve ya yığma yapı şeklinde yapılması neticesinde depremlerin yıkıcı etkisi tam hissedilmemiş, fakat kentsel nüfusun artışı ile yüksek katlı binalara duyulan ihtiyacın sonucu olarak deprem riski önemli bir hal almıştır. Bu durum yapı güvenliği, teknik uygulama sorumluluğu ve fenni mesuliyet kavramlarının önem kazanmasına yol açmıştır. 2001 yılına kadar yapıların denetimi 3194 sayılı İmar Kanunu'nda belirtildiği üzere belediye mücavir alan sınırları ve dışındaki yapılarda teknik uygulama sorumluluğu yani fenni mesuliyet kavramları ile sağlanırken, 2001 yılına gelindiğinde“4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun”ile yapılara yapı denetim zorunluluğu getirilmiştir. Bu tez çalışmasında; Van ilinde faaliyet gösteren yapı denetim kuruluşlarında çalışan teknik personelle, ruhsat düzenleyen kurum kuruluşlarda görevli teknik ve idari personelle, yapı malzemeleri laboratuvarlarında görevli teknik ve idari personelle, yapı müteahhitleriyle, şantiye şefleriyle, proje müellifleriyle ve Bakanlığın taşra teşkilatındaki yapı denetim şube müdürlüğü personelleri ile anket çalışması yapılmış ve yapı denetimi sistemindeki sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in industrial activities in our country, the census conducted in 1985 revealed that for the first time the urban population exceeded the rural population. When the social and economic dimensions are left aside, this has led to the development of the construction sector in cities and a review of all building-related legislation. Also; in our country, in the period when the rural population is dense, the destructive effects of earthquake have not been felt as a result of the construction of the buildings in the village as there were single storey mud brick or masonry structures. However, as a result of the increase in the urban population and the need for high-rise buildings, the earthquake risk became important. This has led to the importance of building safety, technical implementation responsibility and scientific responsibility. Until 2001, as stated in the development law no. 3194, when the supervision of the buildings was being ensured with the concepts of technical responsibility, in the responsibilitiy of technical implementation in the structures outside the boundaries of the municipality and the boundaries of the municipality; in 2001, with the law on Building Inspection No. 4708, the building inspection obligation was imposed on buildings. In this thesis; surveys were conducted with technical staff working in building control organizations operating in Van province, with technical and administrative staff working in the institutions issuing license, technical and administrative staff working in construction materials laboratories and with building contractors, site supervisors, project authors and the personnel of the building supervision branch in the provincial organization of the ministry and solutions to the problems in the building control system were tried to be proposed.