Sulama amaçlı kurulan 2.2 kW fotovoltaik sistemin uzaktan denetimi ve veriminin belirlenmesi
Remote control of the 2.2 kW photovoltaic system installed for irrigation and determination of the yield
- Tez No: 556671
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN TONKAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, sulama amaçlı kurulumu yapılan 5 kW fotovoltaik sistemin uzaktan denetimi ve veriminin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Sulama amaçlı kurulumu yapılan PV sistemde üretilen enerji doğrudan kullanılabilmekte, ayrıca sistemdeki akülerde depolanmaktadır. PV sistemde motopomp enerjisinin doğrudan karşılanamadığı durumlarda enerji akülerden karşılanabilmektedir. Fotovoltaik sistemin inverter arayüzü programı ile veriler her 5 (beş) dakikada bir SQLite veritabanı programına aktarılmış, geliştirilen fotovoltaik sistem izleme ve kayıt programı ile bu verilere uzaktan doğrudan erişim sağlanmıştır. Uygulaması gerçekleştirilen sistemde PV sisteme bağlanan bir bilgisayar web sunucusu olarak ayarlanmış, web sunucusu için sabit IP adresli bir mobil hattı tahsis edilmiştir. Web sunucusunun 80. http portu uzaktan erişime açılarak geliştirdiğimiz yazılım ile PV sistemin panel, inverter ve akü bilgilerine doğrudan uzaktan erişim sağlanabilmiştir. PV sistemi oluşturan PV panellerin, inverterin ve akülerin ürettiği enerji, akım ve güç değerleri istenilen tarihler arasında 5 (beş) dakikalık veriler halinde görüntülenmiş ve incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, 2.2 kW'lık motopomp doğrudan enerjisini panellerden karşılayabildiği gibi, yetersiz kalması durumunda aküleri kullanarak sulama yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the remote control and efficiency of the 5 kW photovoltaic system for irrigation was implemented. In the PV system installed for irrigation purposes, the energy produced from the sun can be used directly and stored in the batteries in the system. When PV system energy cannot be met, energy can be supplied from batteries. With the inverter interface program of the photovoltaic system, the data was transferred to the SQLite database every 5 (five) minutes and with the developed photovoltaic system monitoring and recording program, direct access to these data is provided remotely. A computer connected to the PV system is set up as a web server in the application system and a mobile line with a fixed IP address is allocated for the web server. The web server's 80. http port can be accessed remotely by accessing the software, and the remote access to the panel, inverter and battery information of the PV system can be directly accessed. The energy, current and power values generated by the PV panels, inverter and batteries that make up the PV system are displayed and analyzed in 5 (five) minute data between the desired dates. Findings of this work showed that PV system mets motopomp energy reuirements depend on air condition, otherwise batteries supply energy needs of the irrigation motopomp remaining times as needed.