Hastanelerdeki fiziksel çevre faktörlerinin hastalar tarafından algılanması: Bir kamu hastanesi örneği
Perception of physical environmental factors in hospitals by patients: An example of A public hospital
  1. Tez No: 556692
  2. Yazar: DERYA KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AYLA TİSİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sağlık kurumları, toplumsal sağlığa katkıda bulunmak amacıyla hizmet veren, gerekli teşhis ve tedavi ünitelerini içinde barındıran kuruluşlar olarak tasarlanmıştır. Dolayısı ile toplumun sağlığını korumak için sağlık kurumlarının fiziksel olarak da bütünlük içinde olması gerekmektedir. Sağlık yapılarındaki fiziksel çevreyi oluşturan ulaşılabilirlik, yönlendirme ve konfor, tasarım, temizlik ve hijyen gibi faktörler hastaların daha huzurlu ve kaliteli sağlık hizmeti almalarını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; İstanbul ilinde bulunan bir kamu hastanesinin dahiliye servisinde yatan hastaların hastanelerdeki fiziksel çevre faktörlerinin hastalar tarafından algılanmasını belirlemektir. Araştırmaya 50 kadın, 50 erkek olmak üzere toplam 100 hasta katılmıştır. Yatarak tedavi gören hastalara uygulanan anketin birinci bölümünde sosyo – demografik özellikler, ikinci bölümünde 5 gruptan oluşturulan ( Fiziksel çevre faktörleri, Hijyen ve temizlik faktörleri, Termal konfor faktörleri, Fiziksel konfor faktörleri, İletişim faktörleri ) toplam 42 soru yer almaktadır. Yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılarak veriler istatiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda hastaların fiziksel çevre faktörlerine yönelik algılarının %76 oranla olumlu olduğu belirlenmiştir. Hastaların fiziksel çevre faktörlerini algılayışları hastanede kalma süresi, hastaneye yatış sayısı ve sosyal güvence açısından anlamlı olarak farklılaşmadığı belirlenmiştir. Lise ve üniversite mezunu olan hastalar ile gelir düzeyi yüksek olan hastaların hijyen ve temizlik faktörlerinden olan memnuniyetinin ilköğretim mezunu bireylere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health institutions are designed as organizations that serve to contribute to social health and include the necessary diagnostic and treatment units. Therefore, in order to protect the health of the society, health institutions should also be physically integrated. Factors such as accessibility, guidance and comfort, design, cleanliness and hygiene, which make up the physical environment in health buildings, enable patients to receive more peaceful and quality health services. The aim of this study; The aim of this study is to determine the perception of physical environmental factors of patients hospitalized in internal medicine service of a public hospital in Istanbul. A total of 100 patients, 50 females and 50 males, participated in the study. In the first part of the questionnaire applied to inpatients, there were 42 questions consisting of 5 groups (Physical environmental factors, Hygiene and cleaning factors, Thermal comfort factors, Physical comfort factors, Communication factors). Face to face interview technique was used. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis-H test were used for statistical analysis. As a result of the study, it was determined that the perceptions of the patients about physical environmental factors were positive with 76%. Perceptions of physical environment factors did not differ significantly in terms of length of hospital stay, number of hospitalizations and social security. It was determined that the satisfaction of hygiene and cleanliness factors of high school and university graduates and high income patients was lower than those of primary school graduates.