Hastane iç mekanlarında çevresel faktörlerin kullanıcı sağlığına etkisinin araştırılması ve denetlenmesi
Inspection and research to affect human health of environmental factors in hospital interiors
  1. Tez No: 484234
  2. Yazar: AYŞEN ŞOLT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CÜNEYD DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlık tarihi boyunca çalışan bireye, toplum içinde belirli bir rol, statü ve ekonomik olanaklar sağlayan çalışma hayatı, bireyin yaşamının önemli bir bölümünü oluşturmakta; fiziksel ve ruhsal olarak insan sağlığını etkilemektedir. Yapılan çalışmalar fiziksel çevresiyle uyum içinde çalışan insanların verimlerinin yüksek düzeyde olduğunu, fizik ve ruh sağlıklarının da yıpranmadığını kanıtlamaktadır. Bu çalışmada, insan hayatının ve yapılaşmanın en önemli kurumlarından biri sayılabilecek hastane iç mekânlarında çevresel faktörlerin insan sağlığına etkisi incelenmiş ve bu hastalık yapıcı etkenleri mekânı şekillendiren tasarımcının göz ardı etmemesi gerektiğinin önemi anlaşılmıştır. Hastane yapıları ve genel özellikleri başlıklı ikinci bölümde hastane yapısının tanımı, tarihçesi ve sınıflandırılması yapılmıştır. Hastanelerde insan sağlığına etki eden çevresel faktörler başlığı altında; insan sağlığı ve çevre ilişkisi değerlendirilmiş, yapı iç çevre koşullarında aydınlatma, akustik, elektromanyetik alan gibi faktörlerin insan sağlığına etkileri incelenmiştir. Son bölümde insan sağlığına hastalık yapıcı olarak etki eden çevresel faktörlerin tasarımcı tarafından göz ardı edilmemesi gerektiğinin önemi vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
In human history a working individual's work which consists an important part of a person's life affects health spiritually and physically and provides a role, status and economic possibilities within a certain society. It has been proven that harmony between the physical environment of a person's workplace and work enables higher efficiency from that individual and keeps the person physically and spiritually well. This is a study which explains about hospital interiors which is considered as one of the most important establishments that contributes to human life and development, where its environmental factors have been examined and proven that it causes illness and that such designs should not be disregarded and should always be taken into consideration. The second part which is titled hospital structures and their general specifications describes hospitals, its history and classifies them. Under the title hospitals and its relativity to affect human health, human heath and is correlation to the environment is evaluated, lighting within internal environments, acoustic and other factors such as electromagnetic and their affects to human health has been researched. The final part emphasizes the importance that the designer should not discard the environmental factors which contribute to ilnesses in human health.