An adaptive neuro-fuzzy inference system for a location based social network
Konum bazlı sosyal ağ için adaptif sinirsel tabanlı bulanık mantık çıkarım sistemi
- Tez No: 556691
- Danışmanlar: PROF. ZUHAL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde kullanılan mobil data ve uygulamalardan çok daha önce Konum Bazlı Sosyal Ağlar (KBSA), kısa mesaj servisleri ve toplu yayın özelliklerinin de yardımıyla kullanılmaya başlanmıştı. Teknolojinin ilerlemesi nedeniyle, bugün kullandığımız araçlar konum bilgisine sahip ve bu araçlar birçok insanın erişimine açık. KBSA'ların en çok kullanılanlarından biri olan Foursquare, oyun oynama motivasyonu ile sosyal ağ kavramlarını bir araya getirdi ve yeni bir iş modeli oluşturdu. Bu noktadan sonra KBSA'lar, satın alma kararını etkileyen, özellikle araştırma, alternatiflerin karşılaştırılması ve satın alma sonrası degerlendirme başlıklarında önemli araçlar haline geldiler. Özellikle, mekanların müşterileri tarafından yapılan değerlendirme sonuçları satın alma kararı için önemli bir karar verme parametresi olmaya devam ediyor. Ancak Foursquare'in karmaşık ve gizli değerlendirme sayısal değer hesaplama algoritması, kullanıcılar ve özellikle de mekan sahipleri için gizemini koruyor. Bu çalışmanın amacı,“check in”, yorum, puan, fotoğraf, fiyatlama gibi parametreleri kullanarak, mekan skorunu tahminleyen bir model önermektir.
Özet (Çeviri)
Location Based Social Networks (LSBNs) has started with broadcasting the location via text messages long before the mobile applications and mobile data. Due to the technological developments, a notable number of technologies we use today are location-aware, and they are available to more people. When one of the most popular LSBN, Foursquare, has brought together both motivation of gameplay and social networks, and it introduced a new business model to the market. They have used points and badges to motivate users for“checking in”to locations. After that point, LSBNs started to be a useful tool that effected purchase decision and became vital for information research, evaluation of alternatives and post-purchase evaluation. Typically, the score of the venues is a significant decision-making parameter for most of the users for a purchase decision. Due to the complex and undisclosed score calculation method of Foursquare, it has been a wonder to users and venue owners. Purpose of the research is to build a model that can predict venue scores based on variables such as check-in counts, review, tip and photo counts of venues.