Prejudice against Syrians in Turkey: The role of age, moral perception, group identification, and contact
Suriyelilere yönelik önyargı: Yaş, ahlâki algı, grup özdeşleşmesi ve temasın rolü
  1. Tez No: 556701
  2. Yazar: SİNEM ÜNER YANILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Suriye'de iç savaşın patlak vermesiyle ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin Türkiye'de yaşayan halkta huzursuzluğa yol açması üzerine Suriyeli algısı üzerine çeşitli araştırmalar yapıldı. Bu mevcut çalışmada ise yaşın Türk insanının Suriyelilerin ahlâki olarak algılanması, grup özdeşleşmesi, temas kalitesi ve Suriyelilere yönelik önyargı üzerindeki rolü incelendi. Araştırma Suriye sınırına yakın (Şanlıurfa) ve uzak (İstanbul) yaşayan toplam 310 kişi ile yüzyüze görüşmeler şeklinde yürütüldü. Örneklem kişilerin Suriyeli yoğunluğuna maruz kalmasına göre üç gruba ayrıldı (Şanlıurfa, İstanbul yüksek yoğunluk ve İstanbul düşük yoğunluk). Araştırmada önyargı hem davranışsal hem de duygusal olarak ölçüldü. Araştırmanın sonuçlarına göre, insanlar yaşlandıkça, ait oldukları grupla dil, milletçilik ve yurttaşlık temelinde daha çok özdeşleştiği ve bu özdeşleşme arttıkça Suriyelilere karşı önyargının da arttığı bulundu. Özdeşleşmenin yaş ve kişinin Suriyelilere karşı ne kadar sıcak hissettiği ilişkisinde tam etkin değişken olduğu ve yaş ve davranışsal önyargı ilişkisi üzerinde ise kısmi etkin değişken olduğu saptandı. İnsanlar yaşlandıkça Suriyelilere karşı olan davranışsal önyargılarının arttığı açığa çıktı. Ahlâki algının yaş ve önyargı arasında aracı değişken olmasa da, temas kalitesi arasındaki ilişkide kısmi aracı değişken olduğu tespit edildi. Çalışmanın artan temas kalitesiyle Suriyeliler 'in daha fazla ahlâklı olarak algılanması bulgusunun ileriye yönelik doğurguları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
When Syrians fled Syria and took refuge in Turkey as the result of a civil war, various disturbances arose among Turkish people. In order to find out how they perceive Syrians in Turkey, distinct research was conducted. The present study examined the role of age of Turkish people in their moral perception of Syrians, group identification, contact quality, and prejudice against Syrians in Turkey. A total of 310 Turkish citizens (156 females, Meanage= 36.36) living close to the Syrian border (Şanlıurfa) and far away from the border (Istanbul) were surveyed. Prejudice was measured in terms of both behavioral and affective components. The results revealed that as people got older, they identified more with their language, nation, and civic group. Identification fully mediated the relationship between age and how warm one felt towards Syrians, and partially mediated the relationship between age and behavioral prejudice against Syrians. The older the people were, the greater behavioral prejudice they had against Syrians. Moral perception was not a mediator in the age and prejudice relationship, but it partially mediated the relationship between contact quality and prejudice. The finding suggesting that as the contact quality increased, the Syrians were perceived higher in morality may have further implications.