Psychological capital: Links to support, job engagement and organizational commitment
Psikolojik sermaye: İş yeri desteği, iş bağlılığı ve organizasyonel bağlılık ilişkisi
- Tez No: 556702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU RODOPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psikolojik Sermaye: İş Yeri Desteği, İş Bağlılığı ve Organizasyonel Bağlılık İlişkisi Pozitif psikoloji disiplini, çalışan mutluluğu ve bu mutluluğun sağlayıcılarını anlamak üzere, pozitif duygular, pozitif davranışlar ve destekleyici iş yerleri ile ilgilidir. Bir pozitif psikoloji ve örgütsel davranış kavramı olan psikolojik sermaye, bir bireyin umut, psikolojik dayanıklılık, iyimserlik ve öz yeterlilik bakımından gelişme durumunu tanımlar. Tüm nitelikler bir bütünsel yaklaşımla ele alınarak, gelişebilir ve ölçümlenebilir olan psikolojik sermaye kavramını oluşturmaktadırlar. Bu araştırmanın ana hedefi, psikolojik sermayenin organizasyonel bağlılık ve iş bağlılığı üzerine etkisini anlamaktır. Bu hedefe ulaşmak amacıyla, farklı sektörlerden ve çeşitli mesleklerden 206 çalışan ile 2 aşamalı bir anket çalışması gerçekleştirilerek katılımcılardan veri toplanmıştır. Sonuçlar, psikolojik sermayenin organizasyonel bağlılık ve iş bağlılığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, psikolojik sermayenin iş yeri destek türleriyle de önemli bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bir diğer bulgusu da psikolojik sermayenin, algılanan iş yeri desteği, yönetici desteği ve çalışma arkadaşları desteği olarak tanımlanan iş yeri destek türleri ile iş bağlılığı ilişkisinde aracı değişken olarak bulunmasıdır. Sonuçlar, gelecek çalışmalar için psikolojik sermayenin, iş yeri destek türleri ve iş bağlılığı arasındaki ilişkide incelenmesi gereken önemli bir kavram olduğunu göstermektedir. Son zamanlarda gelişmeye devam eden bir pozitif psikoloji kavramı olan psikolojik sermayenin, çalışan davranışları üzerindeki etkisinin anlaşılması için gelecek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychological Capital: Links to Support, Job Engagement and Organizational Commitment Positive psychology discipline is concerned with the positive emotions, positive behaviors and supportive institutions with an aim of understanding both human suffering, happiness and their enablers. Under the positive psychology discipline, psychological capital construct emerged to help us understand developmental capacity of individuals in terms of having self-efficacy to spend necessary endeavors to achieve goals, feeling optimistic about success, having hope and perseverance towards goals and being resilient when encountered by obstacles. This study's main purpose was understanding the impact of psychological capital on affective commitment and job engagement. For this objective, responses from 206 employees from different industries and various occupations were collected with a two-phased questionnaire. The results showed that psychological capital had an important influence on affective commitment and job engagement along with a strong relationship with workplace support. Furthermore, there was the full mediation effect of psychological capital between perceived organizational support, supervisor support, coworker support and job engagement. The results of this study are providing future researchers with support that PsyCap is an important construct which needs to be investigated when studying employee outcomes and workplace support. Since the research of psychological capital has been developing recently, more research and attention are needed for its understanding and prediction on employee outcomes.