Nurscia albosignata (Araneae: Titanoecidae) türüne ait sitogenetik özelliklerin araştırılması
Investigation of cytogenetic features of Nurscia albosignata (Araneae: Titanoecidae)
  1. Tez No: 556724
  2. Yazar: SERDAR ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZÜBEYDE KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4054
Özet
Ülkemizde Titanoecidae familyasına ait Nurscia cinsinin Nurscia albosignata ve Nurscia albomaculata olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bu çalışmada Nurscia albosignata türüne ait sitogenetik özellikler araştırılmış ve türün diploid kromozom sayısı, eşey kromozomu sistemi, karyotip özellikleri, kromozom morfolojisi ve hücre bölünme karakteristiklerini içeren kromozomal özellikler elde edilmiştir. Buna göre türün diploid kromozom sayısı ve eşey kromozomu sistemi 2n♂=30 (28, X1X2) şeklinde bulunmuştur. Eşey kromozomlarının profaz I alt evrelerinde pozitif heteropiknotik özellikte oldukları saptanmıştır. Mayoz I'de 13 otozomal bivalent ve iki eşey kromozomu tespit edilmiştir. Mayoz bölünme sonunda n=14 ve n=16 kromozom olan dört gamet oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, There are two species of Nurscia genus namely Nurscia albosignata and Nurscia albomaculata belonging to the family Titanoecidae. In this study, cytogenetic and chromosomal properties including diploid chromosome number, sex chromosome system, karyotype characteristics, chromosome morphology and cell division characteristics Nurscia albosignata were obtained. As a result, the diploid chromosome number and sex chromosome system was determined as 2n♂=30 (28, X1X2). The sex chromosomes were found to be positively heteropycnotic in the prophase I sub-stages. 13 autosomal bivalents and two sex chromosomes were obtained in meiosis I. At the end of meiosis, four gametes with n = 14 and n = 16 chromosomes were determined.