Suriyelilere yönelik sivil yardım faaliyetleri ve toplumsal uyum
Civil aid activities and social cohesion for Syrians
  1. Tez No: 556725
  2. Yazar: ESMA ALTINDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYFUN AMMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sonrası Suriye'den Türkiye sınırına göç akımı başlamıştır. Yaklaşık sekiz yıllık süreçte ülkeye gelen Suriyeli sayısı giderek artmıştır. Türkiye'de bugün 3,5 milyonu aşkın Suriyeli yaşamaktadır. Bu bağlamda Suriyelilerin toplumsal uyum süreci ele alınması gereken bir konu olarak görülmektedir. Gelen birçok Suriyelinin, savaştan kaçma ve farklı bir toplumda yeni bir düzen kurma durumları, başta ekonomik olmak üzere hukuki ve sosyokültürel anlamda birçok problemle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Ülkemizde, uyum sürecindeki Suriyelilere resmi ve sivil olarak maddi ve manevi destekler sağlanmaktadır. Çalışmada bu destekler“sivil faaliyetler”olarak sınırlandırılmış ve ele alınmıştır. Saha araştırması iki kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda“Suriyelilere yönelik sivil yardım faaliyeti aktörleri”, ikinci kısmında ise“yardım alan Suriyeliler”bulunmaktadır. Belirlenen ölçütler neticesinde görüşülen kişilere yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Suriyelilere yönelik yardım faaliyetlerini ele almak amacıyla 3 farklı yardım aktörü belirlenmiştir. Bu aktörler; yerli ve Suriye menşeli sivil toplum kuruluşları, Kardeşlik Seferberliği gönüllüleri ve Suriyeli komşusuna tek taraflı olarak yardımda bulunan veya karşılıklı olarak yardımlaşan yerel halktır. Sivil olarak yardım faaliyetinde bulunan aktörlerin Suriyeli göçü ile ilgili görüşleri ve yaptıkları yardımların nitelikleri analiz edilmiştir. Araştırmanın“yardım alan Suriyeliler”kısmında ise Suriyelilerin aldıkları yardımların nitelikleri analiz edilmiş, toplumsal uyumlarına dair bulgular elde edilmiştir. Çalışma sonucunda sivil yardım aktörlerinin, Suriyelilere ekonomik, hukuki ve sosyokültürel alanda verdikleri destekler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2011, after the civil war began in Syria migration flows has begun from Syria to Turkish border. The number of Syrians, arriving in the country in the last eight years has increased. More than 3.5 million Syrians are living in Turkey today. In this respect, the social cohesion process of Syrians is considered as an issue that needs to be addressed. The situation of many Syrians escaping from the war and establishing a new order in a different society causes many legal and socio-cultural problems, especially economical. In our country, financial and moral support is provided officially and civilly to the Syrians who are in the process of adaptation. In the study, these supports are limited and discussed as civil activities. The field research consists of two parts. In the first part, there are actors of civil aid for the Syrians and in the second part there are Syrians receiving assistance. Interviews were conducted by applying the semi-structured interview form to the interviewees. In order to deal with the aid activities for Syrians, 3 different actors were identified. These actors are: native and Syrian non-governmental organizations, Brotherhood Mobilization volunteers and local people who have unitealy or mutually assisted Syrian neighbors. The views of the actors engaged in civilian aid activities on Syrian migration and the qualifications of the aid provided were analyzed. In the part of the Syrians receiving assistance, the qualifications of the aid that Syrians received were analyzed and findings were obtained regarding their social cohesion. As a result of this study, the support provided by the civil aid actors to the Syrians in the economic, legal and sociocultural areas was revealed.