Toplumumuzun değişik kesimlerinde çeşitli milletlere ilişkin stereotiplerin incelenmesi
Stereotypes about various nations in our society
  1. Tez No: 71723
  2. Yazar: HACER HARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET Bu çalışma çeşitli milletlere ve kendi milletine yönelik stereotipleri belirlemek ve daha sonraki çalışmalarda kullanılabilecek bir sıfat listesi oluşturmak amacı ile düzenlenmiştir. Araştırmada Kuşadası'nda (n=157) ve Kiraz'da (n=194) olmak üzere iki ayrı örneklem grubu ile çalışılmıştır. Başka milletlere ve kendi milletine yönelik stereotipleri belirlemek için serbest tepki yönteminin (açık uçlu soruların) kullanıldığı anket formunda yer alan milletler Almanlar, Ruslar, İranlılar, Filistinliler, Bulgarlar, Fransızlar, Suriyeliler, İngilizler, Ermeniler, Iraklılar, Gürcüler, Suudi Araplar, İtalyanlar, Japonlar, Yunanlılar, Romenler, Amerikalılar ve İsraillilerdir. Uygulama sonucunda elde edilen verilere içerik analizi uygulanmış ve aynı anlamda kullanılan ifadeler biraraya getirilerek her millet için frekans analizi yapılmıştır. Daha sonra tüm sıfatlar/ifadelerin biraraya getirilmesiyle oluşturulan genel listeden hareketle elli sıfatlık bir liste oluşturulmuştur. Genel olarak“Batılı”milletlerle ilgili stereotiplerin daha olumlu“komşu”milletlerle ilgili stereotiplerin ise daha ziyade olumsuz sıfatlar/ifadeler içerdiği saptanmıştır. Bulgular her iki örneklem grubunda da en olumlu sıfatların Japonlar için en olumsuz sıfatların ise Ermeniler için kullanıldığını ortaya koymuştur. Bilişsel karmaşıklıkla ilgili bulgular, Kuşadası'nda kişilerin Kiraz'a kıyasla daha karmaşık bir bilişsel yapıya sahip olduklarını göstermiştir. Yurtseverlik ve Dünya Zihniyeti Ölçeklerinden alman puanlar iki grup arasında farklılaşmaktadır. Araştırmanın diğer sonuçlan gruplararası ilişkiler ve temas açısından ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to explore the stereotypes related to various nations and its own nation, and to create an appropriate adjective list that can be used in future research. 361 people, who live in Kuşadası and Kiraz, participated in the study. In order to determine the stereotypes about the other nations (Germans, Russians, Iranians, Palestinians, Bulgarians, Frenchmen, Syrians, Englishmen, Armenians, Iraqis, Georgians, Saudi Arabs, Italians, Japanese, Greeks, Rumanians, Americans, Israelis) and its own nation (Turks) free response methodology (open-ended questions) was employed. A content analysis procedure was used to analyse data, and frequencies were obtained for each nation. In general, it was observed that the content of the stereotypes related to the“Western”nations were more positive when compared with the ones related to the people from“neighbour”countries. In both sample the most positive statements were used for Japanese and the most negative traits for Armenians. Results for cognitive complexity indicated that people in Kuşadası had a more complex cognitive style than those in Kiraz. The scores of Patriotism and World- mindedness Scales were significantly different. Finally, a fifty-adjective list was created according to the content analysis. Other findings of the study were discussed in details in terms of inter group relations and contact.