Farklı humik asit uygulama dozları ve azotlu gübrelerin marulun gelişimi ile bazı toprak özellikleri üzerine etkisi
Effects of different levels of humic acids and nitrogen fertilizers on the growth of lettuce and some soil properties
- Tez No: 556741
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, farklı humik asit ve azotlu gübre uygulamalarının iki farklı marul bitkisinin besin maddesi içerikleri ile hasat sonrası bazı toprak özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla amonyum nitrat ve üre gübresiyle birlikte iki farklı sıvı humik asidin 0-400-800-1200 mg kg-1 dozları uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek yaş ve kuru ağırlık Model marul çeşidinde 800 mg kg-1 humik asit dozunda ve amonyum nitrat gübre uygulamasından elde edilirken; Carmesi marul çeşidinde 800 ve 400 mg kg-1 dozunda sırasıyla üre ve amonyum nitrat gübresinden elde edilmiştir. Bitkilerin nitrat, toplam N, Ca, Cu, Zn ve Mn içeriklerinin artan humik asit dozu ile birlikte genellikle düzenli bir şekilde arttığı; Mg içeriğinin ise genellikle düzenli bir şekilde azaldığı belirlenmiştir. Bitkinin K içeriğinde genellikle 800 mg kg-1, bitkinin Fe içeriğinde ise 800 ile 1200 mg kg-1 düzeyine kadar arttığı saptanmıştır. Hasat sonrasında toprak pH'sının 400 mg kg-1 humik asit dozundan sonra azaldığı, toprakta fosforun ise düzenli bir azalma eğiliminde olduğu saptanmıştır. Toprağın N ve K içeriklerinde düzenli bir artış gözlenirken; toprağın Fe, Cu, Zn ve Mn içeriklerinin 800 mg kg-1 'a kadar düzenli bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Humik asit ve azotlu gübre çeşitleri ile humik asit uygulama dozlarının gerek marulun bitkisel özelliklerinde ve gerekse toprak özelliklerinde istatistiki bakımdan önemli etkilerde bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different humic acid and nitrogen fertilizers applications on the nutrient contents of two different lettuce plants and some soil properties after harvesting were investigated. For this purpose, doses of 0-400-800-1200 mg kg-1 of two different liquid humic acids were applied together with ammonium nitrate and urea fertilizer. According to the results of the study, while the highest fresh and dry weight in Model lettuce cultivar was obtained from 800 mg kg-1 humic acid and ammonium nitrate fertilizer application, in Carmesi lettuce cultivar 800 and 400 mg kg-1 was obtained from urea and ammonium nitrate fertilizer respectively. The nitrate, total N, Ca, Cu, Zn and Mn content of the plants increased with increasing dose of humic acid, but Mg content was generally determined to decreased regularly. The potassium content of the plant generally increased until 800 mg kg-1, and Fe content increased until 800-1200 mg kg-1 humic acid doses. It was determined that post harvest the soil pH decreased after 400 mg kg-1 humic acid, and phosphorus in soil was decreased regularly. Nitrogen and K contents of the soil were observed in a regular increase; Fe, Cu, Zn and Mn contents of soil were determined to increase regularly until 800 mg kg-1. As a result, it has been that the application doses of humic acid and nitrogen fertilizers types have statistically significant effects on both growth of lettuce and soil properties