Farklı humik asit dozlarının yazlık ve kışlık ekilen kişniş (Coriandrum sativum L.)'in bazı tarımsal özellikleri ile uçucu yağ oranı üzerine etkileri
Effects of different humic acid doses on some agronomical characteristics and essential oil ratio of coriander (Coriandrum sativum L.) sown on spring and autumn
  1. Tez No: 455472
  2. Yazar: HANİFİ ÇINARLIDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN COŞGE ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma Yozgat ekolojik koşullarında yazlık ve kışlık ekilen kişnişin (Coriandrum sativum L.) bazı tarımsal özellikleri ile uçucu yağ oranı üzerine farklı hümik asit dozlarının etkilerinin incelenmesi amacıyla Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Gedikhasanlı Araştırma ve Uygulama Alanında 2015-2016 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırmada iki kişniş çeşidi (Arslan ve Gürbüz) ile farklı hümik asit dozları (Doz-1:Kontrol, Doz-2:10 lt/da, Doz-3 20 lt/da ve Doz-4: 30 lt/da) kullanılmıştır. Araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ana parselleri çeşitler, alt parselleri ise hümik asit dozları oluşturmuştur. Yazlık ekim 17 Nisan 2015, kışlık ekim 29 Ekim 2015'de yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına şemsiye sayısı, şemsiyede tohum sayısı, ilk dal yüksekliği, bin tane ağırlığı, biyolojik verim, tohum verimi, sap verimi, hasat indeksi, uçucu yağ oranı ve veriminde ortalama değerler sırasıyla 39-77 cm, 3-5 adet, 5-17 adet, 21-52 adet,15-23 cm,8-16 g, 100-590 kg/da, 30-230 kg/da, 60-370 kg/da, %30-75, %0.2-0.5 ve 6-80 L/da olarak kaydedilmiştir. Kışlık ekimden elde edilen değerler yazlık ekime göre daha yüksek olurken, Arslan çeşidi ile 10 ve 20 L/da hümik asit dozlarından daha iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different humic acid doses on some agronomical characteristics and essential oil ratio of coriander (Coriandrum sativum L.) in Yozgat ecological conditions at Research and Application Area of Gedikhasanlı, Faculty of Agriculture, Bozok University during 2015-2016 vegetation period. Two coriander cultıvars (Arslan and Gurbuz) and different humic acid doses (Dose-1: Control, Dose-2: 10 lt/da, Dose-3: 20 lt/da, and Dose4: 30 lt/da) were used in the study. The research was arranged in a split-plots design in random blocks with three replications. Main plots were cultivars and sub plots were humic acid doses. Spring and winter sowings were made on April 17, 2015 and on October 29, 2015, respectively. According the results of this research; the main values in plant height, number of branches per plant, number of umbel per plant, number of seed per umbel, first branch height, a thousand seed weight, biological yield, seed yield, stalk yield, harvest index, essential oil ratio and yield were recorded as 39-77cm, 3-5 number, 5-17 number, 21-52 number, 15-23 cm, 8-16g, 100-590 kg/da, 30-230 kg/da, 60-370 kg/da, %30-75, %0.2-0.5 and 6-80 L/da, respectively. While values obtained from winter sowing are higher than summer sowing, better results were obtained from cv. Arslan and 10 and 20 L/ da humic acid doses.