The effect of organizational citizenship behavior and teamwork on the success of information systems projects
Organizasyonel vatandaşlık davranışı ve takım çalışmasının bilgi sistemleri proje başarısına etkisi
  1. Tez No: 556740
  2. Yazar: SİBEL BEZİRGAN ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgi sistemleri projelerinde başarı konusu, akademik literatürde araştırmacılar tarafından başarı göstergeleri, başarı kriterleri ve başarı oranlarının arttırılması ile ilgili iyileştirme alanları açılarından yoğun olarak çalışılmış. Literatürdeki çalışmaların yanı sıra bu çalışma, proje yönetimi süreçlerine davranışsal bir yaklaşım getirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada organizasyonel vatandaşlık davranışları ile takım çalışmasının bilgi sistemleri projelerindeki başarıya etkisi araştırılmıştır. Organizasyonel vatandaşlık davranışı kavramı; yardım etme davranışı, nezaket, doğruluk, erdem ve sportmenlik olmak üzere beş alt kavram ile analiz edilmiştir. Takım çalışması davranışı kavramı ise iletişim, iş birliği ve uyum alt kavramları ile analiz edilmiştir. Online bir anket aracı ile bilgi sistemleri alanında çalışan proje yöneticilerinden çalışma verisi toplanmıştır. Çalışma kapsamında yer alan tüm kavramların ve alt kavramların bilgi sistemleri projelerindeki başarıya olan etkisi parametrik olmayan istatistiksel testler kullanılarak Türkiye'de çeşitli endüstrilerde yapılan 173 proje verisi üzerinden incelenmiştir. Çalışma sonrasında elde edilen bulgular; organizasyonel vatandaşlık davranışı ile takım çalışması kavramları ve tüm alt kavramların bilgi sistemleri projeleri başarısı ile pozitif ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, bilgi sistemleri proje başarısı proje ölçeklerine göre incelenmiş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Information systems project success topics have been extensively researched along with its indicators, success criteria and possible improvement areas in the academic literature. Beside this background, it is aimed to provide a framework which will emphasize the behavioral part of project management processes. Thus, this study investigates the impact of organizational citizenship behavior and teamwork on information systems project success. Organizational citizenship behavior is analyzed along five dimensions, namely; altruism, courtesy, conscientiousness, civic virtue and sportsmanship. In addition, teamwork is analyzed along three dimensions as communication, collaboration and cohesiveness. Data was collected from information systems project managers through an online survey. In order to examine the effect of these dimensions on information systems project success, nonparametric statistical test techniques were used on a sample of 173 projects executed in several industries of Turkey. The findings of the study demonstrated that all OCB dimensions and the construct itself have positive relations with IS project success. In addition, teamwork construct and all of its dimensions are also found as positively related with IS project success. On the other hand, although project scale determinations are frequently used in project success evaluation reports, the results of statistical tests showed that there is no significant difference among different project sizes (small-medium and large) according to their project success or fail situations in information system projects.