Turkey, China and the Silk Road of energy: The Trans-Anatolian natural gas pipeline
Türkiye, Çin ve enerjinin İpek Yolu: Trans Anadolu doğalgaz boru hattı
  1. Tez No: 556747
  2. Yazar: ZEYNEPCAN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Türkiye ve Çin'in Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) dahil olmasının ardındaki nedenleri analiz etmektedir. Enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılan TANAP, Avrupa'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için uluslararası bir rota olan Güney Gaz Koridoru'nun ana parçalarından biridir. TANAP, yakın zamanda inşa edilmiş olan Türkiye sınırları içerisindeki bir boru hattıdır ve Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından temin edilen 16 bcm doğal gazı taşıyacaktır. Bunun 6 bcm'i Türkiye pazarında tüketilecek ve geri kalanı Avrupa'ya iletilecektir. Uluslararası bir proje olan TANAP çeşitli kurumlardan krediler almakta ve Dünya Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) projeyi ortak olarak finanse etmektedirler. Çin'in öncülüğünde 2015'de kurulmuş bir kurum olan AIIB Asya'daki altyapı gelişimini desteklemeyi hedeflerken; TANAP ise doğrudan AIIB'in kapsamı içinde olmayan, Avrupa'nın faydalanacağı yeni bir enerji rotasının bir bölümüdür. Çin, doğrudan dahil olmasa da, AIIB aracılığıyla TANAP'a bir rol üstlenmektedir. Çin'in AIIB'nin sağladığı kredi yoluyla katılımı, bu yeni enerji rotasına olan ilgisini ifade etmekte ve Türkiye ile Çin arasında gelecekteki enerji ilişkilerinde iş birliğini belirtmektedir. Diğer taraftan TANAP, Türkiye'nin bir enerji merkezi olma hedefinin önemli bir parçasıdır ve Türkiye'nin enerji güvenliğine katkı sağlarken, Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumunu güçlendirmektedir. Türkiye'nin TANAP'a olan ilgisi hem stratejik hem de enerji güvenliğine dayalıdır; ancak Çin'in AIIB aracılığı ile TANAP'a ilgisi yalnızca stratejik nedenlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the motives behind involvement of Turkey and China in the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP). Referred as the Silk Road of Energy, TANAP is a fundamental section of Southern Gas Corridor which is an international new route for diversifying energy sources of Europe. TANAP is a recently constructed pipeline crossing Turkey and will carry 16 bcm of natural gas of Azerbaijan delivered from Shah Deniz 2 field, 6 bcm of which will be consumed in Turkish national market and the rest will be transferred to Europe. As an international project, TANAP received loans from various institutions, while World Bank and Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) are co-financing the project. As a newly established institution spear-headed by China in 2015, AIIB aims to support infrastructure development in Asia, while TANAP is a section of a new energy route benefiting Europe, which is not directly within the spectrum of AIIB. Even though not directly involved, China imposes a role in TANAP through AIIB. The involvement of China through the loan provided by AIIB implies China's interest in this new energy route and is a subtle cooperation between Turkey and China on future energy relations. On the other hand, TANAP is a significant part of Turkey's aim to become an energy hub and highlights Turkey's strategic position between Asia and Europe while complimenting Turkey's energy security. The motives of Turkey are both strategic and energy security based while China has only strategic motives in involving in TANAP.