Türk lojistik sektörünün Kuşak ve Yol Projesi kapsamında modern İpek Yolu ticaretinden beklentilerinin araştırılması
Investigation of the expectations of Turkish logistics sector from modern Silk Road trade within the scope of Belt and Road Project
- Tez No: 705473
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DURUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yirmi yılda Çin ekonomisinin ve küresel gücünün olağanüstü yükselişinin bir sonucu olarak dünyanın ekonomik ağırlık merkezi batıdan doğuya doğru hareket etmektedir. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin devleti bu yükselişin devamlılığını sağlayabilmek için enerji tedarik yollarını güvenlik altına almayı ve dünyanın en büyük ihracatçısı olarak ticaret yollarını çeşitlendirmeyi amaçlamaktadır. Kuşak ve Yol Girişimi bu amaçlara ulaşmak için ortaya atılan büyük bir politika aracıdır. Konumu itibariyle Türkiye, Çin'in Avrupa ticaret güzergâhındaki transit konumu ile ön plana çıkmaktadır. Tam olarak söz konusu girişimin güzergâhında iyileştirmeler yapılmamasına rağmen Türkiye bu güzergâhı kullanarak Çin ile ticaret yapmaya başlamış, hatta Çin trenleri Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmiştir. Bu araştırmada Türk lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bu girişime olan bakış açıları ve beklentileri araştırılmış; bu amaçla literatürdeki kıtlığa rağmen oldukça yoğun bir kaynak taraması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu girişim hala devam eden dinamik bir süreçte olması nedeniyle araştırılan kaynaklarda tam olarak fayda/zarar analizlerinin yapılamadığı ortaya çıkarılmıştır. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin büyük çoğunluğunun girişim hakkında bilgi sahibi oldukları ve demiryolu taşımacılığının ivme kazanacağını düşündükleri bulgusuna varılmıştır. Lojistik sektörünün iç kaynaklı sorunlarının araç ve ekipman kapasitesinin yeterli olmaması ve dış kaynaklı lojistik sorunları olarak da gümrükleme sorunları ve altyapı yetersizliklerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the extraordinary rise of the Chinese economy and global power over the past two decades, the world's economic center of gravity has been moving from west to east. The Chinese state, the world's second largest economy, aims to secure energy supply routes and diversify trade routes as the world's largest exporter in order to ensure the continuity of this rise. The Belt and Road Initiative is a major policy tool put forward to achieve these goals. In terms of its location, Turkey stands out with its transit location on China's European trade route. Despite the fact that no improvements were made in the route of the initiative, Turkey started to trade with China using this route, and even Chinese trains went to Europe via Turkey. In this research, the perspectives and expectations of the enterprises operating in the Turkish logistics sector towards this initiative were investigated, and for this purpose, a very intense resource search was carried out despite the scarcity in the literature. Due to the fact that the said initiative is still in a dynamic process, it was revealed that full benefit / loss analysis could not be made in the researched resources. It has been revealed that most of the enterprises operating in the logistics sector have information about the enterprise and think that the railway transportation will gain momentum. It has been concluded that the internal problems of the logistics sector are the insufficient vehicle and equipment capacity, customs clearance problems and infrastructure deficiencies, which are external logistics problems.