Statistics of real roots of random polynomials
Rassal polinomların reel köklerinin istatistikleri
- Tez No: 556760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez calışmasında, rassal polinomların reel köklerinin beklenen sayısını hesaplamak için biri Kac-Rice metodu ve diğeri Edelman-Kostlan'ın geometrik yaklaşımı olmak üzere iki bakış açısı sunulmuştur. Reel köklerin beklenen sayısı için Kac-Rice formülü olarak bilinen önemli bir sonuç incelenmiştir. Bu sonuç literatürde tanınan bazı rassal polinomlar ailelerine uygulanmıştır. Ayrıca, karmaşık düzlem üzerinde potansiyel teorisinden bazı sonuçlar verilip, bu sonuçların karmaşık rassal polinomlar ile olan ilişkisi gösterilmiştir. Son olarak karmaşık düzlem üzerinde yaşayan, bazı belirli özelliklere sahip olan ölçüere denk gelen rassal ortogonal polinomlar incelenmiştir ve bu doğrultuda bilinen sonuçlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present two approaches in order to study the expected number of real zeros of random univariate polynomials. Namely, the Kac-Rice method and Edelman-Kostlan's geometric approach. We derive a remarkable result called the Kac-Rice formula concerning the expected number of real zeros and apply this result to certain random polynomial ensembles. We also report some basic facts from potential theory in the complex plane and its connection with complex random polynomials. In addition, we consider a class of random orthogonal polynomials associated with suitable weight functions supported in the complex plane, and we present some known statistical results in this direction.