Effects of self-esteem on supply chain decisions
Özsaygının tedarik zinciri kararlarına etkisi
- Tez No: 556761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, bir kişilik özelliği olan özsaygı'nın tedarik zinciri kararlarına ve firmaların kârlarına olan etkisini araştırdık. Bunun için, insan karar vericilerin üretici (sözleşme öneren) ve perakendeci (sözleşmeyi kabul ederse sipariş miktarını belirleyen) rollerini oynadıkları uzun etkileşimli bilgisayarlı karar verme deneylerinden elde edilmiş verileri kullandık. Katılımcıları, anket cevaplarına göre, Rosenberg Ölçeği ile yüksek veya düşük özsaygı sahibi olarak sınıflandırdık. Düşük özsaygı kategorisindeki üreticilerin perakendecilere daha cazip kontratlar önerdiğini ve bunun da kendilerinin kârlarına kötü etki ederken tedarik zincirinin toplam kârını arttırdığını gözlemledik. Beklentilerimizin aksine, yüksek özsaygılı perakendecilerin düşük özsaygılı perakendecilere kıyasla daha düşük kârlı sözleşmeleri kabul ettiklerini gözledik. Bunu, yüksek özsaygılı perakendecilerin optimal gazeteci çocuk miktarına kıyasla daha fazla miktarda sipariş verme ve bunu daha sık yapma yatkınlıkları ile açıkladık. Üreticilerin, bir sözleşme reddini takip eden turda perakendecilere daha cazip bir sözleşme önerdiklerini gösterdik. Son olarak, perakendecilerin belirli bir turdaki sipariş miktarı kararlarını özsaygı puanı, bir önceki tur kaçırılan satış, o tura kadar reddedilmiş sözleşme sayısı ve optimal sipariş miktarı faktörlerini kullanarak açıklayacak regresyon modelleri geliştirdik. Çalışmamız, özsaygının tedarik zinciri kararlarını ve tarafların kâr performanslarını etkileyen önemli bir faktör olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
We study the effects of self-esteem on supply chain decisions and profits. To this end, the data obtained in computerized decision-making experiments in which human subjects participated as manufacturers (who offer a contract) and retailers (who either reject the contract, or accept and set the order quantity from the manufacturer) that engage in a long run relationship is used. Rosenberg scale survey data is used to categorize the manufacturers and retailers into high and low self-esteem classes. We find low self-esteem manufacturers to offer more attractive contracts to retailers, obtain lower profits themselves and cause higher supply chain total profit. Contrary to our expectations, we find high self-esteem retailers to end up accepting less favorable contracts compared to low self-esteem retailers, though the difference is not statistically significant. We explain this phenomena with the overordering tendency of the high self-esteem retailers: They overorder more frequently, and make larger overorders. We observe manufacturers to increase the attractiveness of their contract offer in the next period following a rejection. Finally, we develop a regression model to explain retailer order quantity decisions based on the retailer self-esteem score, lost demand in the previous period, number of contract rejections in the relationship, and the optimal order quantity. Our results indicate the importance of self-esteem as a significant factor in supply chain decisions and firms' profit performance.