Construction and visualization of concept prerequisite graphs for e-learning
Çevrimci eğitim için kavram önkoşul haritalarının oluşturulması ve görselleştirilmesi
- Tez No: 556777
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son on yılda internet teknolojilerinin hızlı gelişimi bilginin dünyanın her yerine çok kolay bir şekilde yayılmasına izin vermiştir. İnternet ortamındaki bilgi bolluğu sayesinde kullanıcılar kendilerini geliştirmeye fırsat bulmuştur. Günümüzde bir çok akademik kurum herkesin kullanımına açık dersler sunmaya başlamış ve dünyanın bir çok yerinden öğrenciler bunlara katılp yararlanma imkanı elde etmiştir. Neredeyse her konuyla ilgili bir çok farklı kaynaktan yapılan paylaşımlar her ne kadar öğrenciler için bir avantaj gibi gözükse de tüm bu bilgi yığını, öğrenilmek istenilen konunun internette düzensiz ve karmaşık bir şekilde sunulmasına yol açmıştır. Bu yüzden öğrencinin ilgili olduğu konuyu öğrenmeye çalışırken tüm bu karmaşa içinde kaybolması olasıdır. Daha da önemlisi, öğrenilmek istenen konu bir çok teknik kavram gerektirebilir ve bu kavramlardan bazıları, diğer kavramları anlamak için ön koşul olabilir. Bu durumda öğrenci konuyu öğrenmeye hangi kavramlardan başlamalı bilemeyebilir ve dolayısıyla bütün konuyu kavramakta zorluk yaşar. Bu temel problemden yola çıkarak çalışmamızda, öncelikli olarak iki farklı kavramı anlatan yazılı akademik dökümanın arasında olabilmesi muhtemel önkoşul ilişkisini sayısal olarak ifade etmeye çalışıyoruz. Kavramlarla ilgili yazılı dökümanları hemen hemen her konudan bilgi içeren ve çok büyük bir çevrimci ansiklopedi olan Wikipedia'dan makale olarak alıyoruz. Bununla beraber, konuyla ilgili öğrenilmek istenilen kavramlar, Wikipedia makale karşılıkları ile verilirse tüm bu kavramların birbiri ile olan önkoşul ilişkilerini hesaplayıp bunlardan bir önkoşul kavram haritası oluşturarak öğrenciye sunuyoruz. Oluşturduğumuz haritanın yeni bir konuyu çevrimci öğrenmek isteyen bir kimseye öğrenme sürecinde faydalı olmasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
The growth of internet technologies in the last decade allowed the knowledge to spread out very fast across the globe. Users began educating themselves with huge amounts of online material on the internet. Today many academic institutions offer publicly available courses where students, all around the world can join and benefit from them. The abundance of online material from many different resources created an unorganized content in which it is likely for the learners to get lost. Furthermore, some concepts may require knowledge from other concepts and the learner may not be aware of those prerequisite relations between the concepts, therefore, he or she may have difficulties in understanding them. In our work, we create a metric for calculating a prerequisite score between two text-based educational material. We choose Wikipedia articles to work with since it is a large encyclopedia containing huge amounts of information on lots of different concepts. Furthermore, from a given set of concepts with their corresponding Wikipedia articles, we calculate each concept's prerequisite score with the other concepts and build a prerequisite concept graph for the learner. We hope that our graph model will guide the students in their studies and enhance their learning experience.