Çilekde farklı sulama düzeyleri ile malç uygulamalarının verim, pomolojik, morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikler üzerine etkileri
The effects of mulch applications with different irrigation levels on yield, pomological, morphological, physiological and biochemical characteri̇stics in strawberry plant
- Tez No: 556787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK KAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin üretim miktarı ile dünyada üçüncü sırada yer aldığı çilekde, iki farklı sulama seviyeleri (IR100, IR50) ile farklı renkteki malç uygulamalarının (gri, siyah, şeffaf ve kontrol) verim, pomolojik, morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikler üzerine etkileri Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanındaki İspanyol tipi yüksek tünel altında 2017-2018 yetiştiricilik döneminde araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, IR100 (397 mm) uygulanan Gri malç (ortalama, % 34.3) konularının toprak nemi dönem boyunca en yüksek seviyede tutulmuş olup sırası ile Siyah (% 33.4), Şeffaf (% 27.3) ve Kontrol (% 23.9) uygulamaları takip etmektedir. IR50 (288 mm) sulama rejiminde ise, kontrol uygulamasının solma noktasına çok yakın seyrettiği gözlenirken, malç uygulamaları ile toprak su içeriğinin arttığı ve en yüksek değerin gri (% 26.3) malç uygulamasından elde edildiği belirlenmiştir. Tam sulanan konularla kıyaslandığında, eksik sulanan bitkilerde meyve sayılarının % 27, ortalama meyve ağırlıklarının % 20 ve verimin % 49 azaldığı saptanmıştır. Gri renkteki malç uygulamasında meyve sayısı ve verim değerleri diğer renkteki malçlara göre daha üstün olduğu belirlenirken, ortalama meyve ağırlığında ise siyah ve şeffaf malç uygulamalarının daha yüksek değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Malçsız uygulamalar ise bütün parametlerde en son önem seviyesinde yer alarak diğer uygulamaların gerisinde kalmıştır. Sonuç olarak, en etkin tarımsal uygulamanın Gri malç uygulaması ile IR100 interaksiyonu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with the Turkey's output in strawberry which ranks third in the world, the effects of different colours of mulch applications (gray, black, transparent and control) along with different irrigation levels (IR100 and IR50) on yield, pomological, morphological, physiological and biochemical characteristics were investigated under Spanish type high tunnel which is located at Cukurova University Faculty of Agricultural in the 2017-2018 growing period. As a result of this study, under gray mulch which is applied IR100 (397 mm) the soil moisture was kept at the highest level (average, 34.3%) during the growing period, followed by Black (33.4%), Transparent (27.3%) and Control (23.9%) applications, respectively. When the compared to full irrigated subjects, restricted irrigated subjects were found that the number of fruit decreased by % 27, average fruit weight by % 20 and yield by % 49. In the mulch application in gray, the number of fruits and yield values were found to be superior to the mulch applications in other colors, while the average fruit weight in black and transparent mulch applications was found to be higher. The without mulch applications were taken place in the lowest level of importance in all parameters and were behind other applications. As a result, it was found that the most effective agricultural application was IR100 interaction with Gray mulch application.