Tıbbi onkoloji kliniğinde yatan hastaların yaşadıkları semptomların sıklığı, şiddeti ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the frequency, severity and affecting factors of the symptoms experienced by patients hospitalized in the medical oncology clinic
- Tez No: 556828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde yatan kanserli hastaların yaşadıkları semptomların sıklığı, şiddeti ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Ocak 2019-Mart 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 91 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, ECOG performans skalası, Braden skalası, İtaki düşme riski ölçeği ve MD Anderson Semptom Envanteri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, yüzdelik, Ki-kare, Mann Withney U, Kruskal Wallis ve Korelasyon analizi kullanılmıştırtır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the frequency, severity, and the factors affecting the symptoms of the cancer patients in the Medical Oncology Clinic Method: This descriptive study was conducted in the Medical Oncology Clinic of Akdeniz University's Hospital from January 2019 to March 2019. Patients who met the inclusion criteria were included in the study. In the collection of data; Patient Presentation Form, ECOG and MD Anderson Symptom Inventory were used. Mean, percentage, Chi-square, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Correlation analysis were used to evaluate the data.