Pilates mat egzersizlerinin orta yaş kadınlarda algılanan sağlık düzeyi, esneklik ve beden kütle indeksi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perception of health level, flexibility and body mass index of pilates mat exercises in middle AGE women
  1. Tez No: 556829
  2. Yazar: SABRİYE HINÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 10 haftalık pilates mat egzersizlerinin orta yaş kadınlarda, algılanan sağlık düzeyi, esneklik ve beden kütle indeksi (BKİ) üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya, orta yaşta 28 kadın deney grubu olarak, 14 kadın ise kontrol grubu olarak katıldı. Deney grubuna, 10 hafta boyunca, haftada 3, günde 60 dakika pilates mat egzersizi uygulandı. Kontrol grubu herhangi bir egzersiz programına katılmadı. Esneklik testi, BKİ ölçümleri ve algılanan sağlık düzeyi anketi, her iki gruba da egzersiz öncesinde ve sonrasında uygulandı. Bu çalışmada istatistiksel sonuçlar spss 21.0 paket programı kullanılarak hesaplandı. Deney grubu ölçümlerinde parametrik testlerden Paired Sample T-Testi kullanıldı. Kontrol grubunda parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretlenmiş Sıra Sayıları testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to investigate the effect of 10-week pilates mat exercises on perceived health, flexibility and body mass index (BMI) in middle-aged women. Method: In this research, 28 middle age women participated as experimental group and 14 women participated as control group. Pilates mat exercise was applied to the experimental group for 10 weeks, 3 minutes per week and 60 minutes per day. The control group did not participate in any exercise program. flexibility test, BMI measurements and perceived health level questionnaire were administered to both groups before and after exercise. In this research, statistical results were calculated by using SPSS 21.0 package program. Paired Sample T-Test was used in parametric tests. In the control group, Wilcoxon Signed Rank Numbers test was used.