Güzel sanatlar liseleri görsel sanatlar alanı öğrencilerinin eleştirel düşünce becerileri
Critical thinking skills of visual arts branch students in the fine arts high schools
  1. Tez No: 556851
  2. Yazar: BETÜL KAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Görsel sanatlar eğitimi alan bireyden özgün anlatım çabası olan ürünler vermesi beklenir. Özgün anlatım çabası olan eserler verebilmek ise bireyin yaratıcı ve eleştirel düşünce becerileri ile donanmış olmasıyla mümkündür. Bu araştırmanın amacı Güzel Sanatlar Liseleri Görsel Sanatlar ve Müzik Alanı öğrencilerinin eleştirel düşünme becerisi düzeylerini belirleme ve sonuçlarını değerlendirme çalışmalarını ortaya koymaktır. Çalışma gurubunu T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Güzel Sanatlar Lisesi ve Çorum Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar ve Müzik Alanlarında öğrenim gören 270 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği (Kökdemir, 2003) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları Görsel Sanatlar Alanı öğrencilerinin eleştirel düşünce becerisi eğilimleri düzeylerinin Müzik Alanı öğrencilerine kıyasla düşük olduğunu, ölçeğin altı farklı alt boyutlarında değişiklik gösteren her iki eğitim alanı öğrencileri lehine anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Alanı Eğitimi öğrencilerinin eleştirel düşünce becerileri düzeylerinin geliştirilmesi amacıyla“Yaratıcı ve Eleştirel Düşünme Eğitimi Atölyesi”derslerinin tanımlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An indiviual who received visual arts education is expected to give products with the original expression effort. To be able to give the products with original expression effort is possible only when the individual is equipped with creative and critical thinking skills. The aim of this research is to determine the level of critical thinking skills of Visual Arts and Music students in Fine Arts High School and to evaluate the outcomes. The study group consists of 279 students studying at the Department of Visual Arts and Music, Ankara Fine Arts High School and Corum Fine Arts High School. The California Critical Thinking Disposition Inventory-Turkish (Kökdemir, 2003) was used in the study. The findings of the study showed that the level of Critical Thinking Skills of Visual Arts Students is significantly lower than the Music Field students and there were meaningful differences in six different sub-dimensions of the scale in favour of both educational field students. It has been concluded that“creative and critical thinking education studio”courses should be introduced to improve the critical thinking skills levels of Fine Arts High School Visual Arts Education students.