Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastaların hastalıklarına yönelik tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of attitude and behavior of patients with type 2 diabetes mellitus against their illness
  1. Tez No: 556852
  2. Yazar: AHMET KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diyabetes Mellitus, insülin eksikliği ya da insülin etkisindeki bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan sürekli tıbbi bakımın gerektiği, kronik metabolik bir hastalıktır. Diyabete Mellitus yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir, ciddi komplikasyonlara neden olur, bireyin yaşam kalitesini önemli derecede etkiler ve toplumda sık görülür. Bireylerin hastalıklarını algılaması, hastalığa karşı tutumları, hastalıkla baş etme yöntemleri üzerinde önemli etkiye sahiptir. Araştırma Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu hastaların hastalıklarına yönelik tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1 Eylül - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine başvuran Tip 2 Diyabetli hastalarda yapılan kesitsel bir çalışmadır. Epi info programı aracılığıyla örneklem 183 hasta olarak hesaplanmıştır. Hastaların yazılı onamları alındıktan sonra veri toplama aracı olan Sosyodemografik Özellikler Formu, Klinik Veriler Formu, Diyabet Tutum Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği'ni içeren anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a chronic metabolic disease in which continuous medical care is required due to insulin deficiency or insulin effect disorders. Diabetes Mellitus can occur at any stage of life, causes serious complications, significantly affects the quality of life of the individual and is common in the community. Individuals' perception of their disease, their attitudes towards the disease, has an important effect on the methods of coping with the disease. The study was conducted to evaluate the attitudes and behaviors of patients with type 2 diabetes mellitus. This study aimed to evaluate the attitudes and behaviors of diabetic patients. This cross-sectional study was carried out between September 1 and December 31, 2018, in the outpatient clinics of Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The sample was calculated as 183 patients via the Epi info program. After the written informed consent was obtained, a questionnaire including Sociodemographic Characteristics Form, Clinical Data Form, Diabetes Attitude Scale and Satisfaction With Life Scale was used for face to face interview technique. Descriptive statistics, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearman Correlation tests were used to analyze the data.