Başkale ilçesinde verilen hayvansal üretim desteklemelerininin mevcut durumunun belirlenmesi
Determination of the current situation of animal production supports given in Başkale district
  1. Tez No: 556853
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Van İli Başkale İlçesi'nde tarımsal desteklemelerin içerisinde özellikle hayvancılık desteklemeleri alan işletmelerin sosyo-ekonomik yapısı ile hayvancılık desteklemelerinin kullanım şekli, tekrar tarımsal faaliyette kullanıp kullanılmadığı, yeterli görülüp görülmediği, ödeme zamanı ve üretim açısından sağladığı olumlu-olumsuz etkilere üreticilerin yaklaşımını değerlendirilmek amacıyla yapılmıştır. Başkale İlçesi'ni temsil eden 184 işletmenin hayvansal desteklemelerle ilgili olarak anket yolu ile elde edilen verileri değerlendirilmiştir. 184 işletmeye ait elde edilen veriler değerlendirildiğinde; işletmelerin %90.2'sinin tarımsal destekleme aldıkları, yetiştiricilerin genellikle ilkokul mezunu ve yaşlarının 50 yaş ve üzerinde oldukları görülmüştür. İşletmelerin %70.1'inin destek ödeme döneminden memnun olduğu, çiftçilerin %66.8'inin hayvancılık desteklemelerinin işletmelerde üretimi teşvik ettiği ve desteklemeler sayesinde çiftçilerin %74.8'i hayvan sayısında artış olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin %95.7'si aldıkları desteğin yetersiz olduğunu ve bu desteğin girdiği karşılamadığını savunmuştur. Sonuç olarak, Van İli Başkale İlçesi'ndeki çiftçilerin devletin vermiş olduğu tarımsal desteklemeleri az bulmakla birlikte destekten memnun oldukları ve bilinçli, karlı bir hayvancılık yapılması için çiftçilerin modern hayvansal üretim teknikleri konusunda hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the socio-economic structure of the enterprises receiving especially livestock supports in Baskale District of Van Province, the usage of livestock supports in agricultural activities, whether the supports were used again in agricultural activities, the evaluation of agricultural support policies and the payment of the supports, the positive and negative impacts of the companies were evaluated by a survey research based on the producers' approach. The data obtained from 184 enterprises representing Baskale District through the survey about animal supports were evaluated. When the data obtained from 184 enterprises were from evaluated; 90.2% of the enterprises received agricultural support. breeders are graduated primary school and their age is 50 years or older. It was determined that 70.1% of the enterprises was pleased with the period of support payment, 66.8% of the farmers encouraged the production of livestock subsidies and 74.8% of the farmers increased the number of animals. 95.7% of the farmers argued that the support they received was insufficient. Results from present study showed that farmers in the Başkale district of Van province were satisfied with the agricultural support provided by the state, however they should participate in training programs on modern animal production techniques in order to make a conscious and profitable animal husbandry